EMEP: Madımak katliamı bir tarih değildir

Madımak katliamının 23. yılında Türkiye ve Avrupa’dan açıklamalar gelmeye başladı. EMEP genel başkanı Selma Gürkan yazılı bir açıklama yaparak “Madımak katliamı bir tarih değildir” dedi.
Selma Gürkan yaptığı yazılı açıklamada şunlara değindi: “23 yıl önce Sivas’ta Pir Sultan Abdal şenliklerine katılmak için kentte bulunan aydınların kaldığı Madımak Oteli ateşe verilerek sebep olunan katliam sadece o zamanın Türkiye’sinin resmi değildir. Madımak yangının bir an önce söndürmek için harekete geçmeyen, 35 aydının göz göre göre ölmesine seyirci kalan, otel önünde birikerek tezahürat yapanlara “öfkeli vatandaş” kategorisinde hoşgörü gösteren, yıllarca süren dava boyunca delil karartan, faillerin kaçmasına göz yuman siyaset biçimi bugün de hüküm sürüyor. Bu siyaset temize çekilmedikçe Madımaklar yanmaya, ülke karanlıkta kalmaya devam edecek.

Madımak; Dersim, Çorum, Maraş katliamı ile süren zincirin halkalarından biridir. Ne ilktir ne son olmuştur.

Cumhuriyet dönemi boyunca süren tekçi ulus inşa sürecinin bir parçası olarak bu ülkede yaşayan halklar her zaman bir kıyıma maruz kaldılar. Sivas Katliamı ile hedef alınan Aleviler ve aydınlar üzerinden bütün ülke halkına gözdağı vermek amaçlanıyordu. Ön planda kibriti çakan lümpen-gerici grupların yer aldığı katliamdan dönemin bütün siyasi güçleri sorumludur.

Madımak özel harp taktiğinin bir unsuru olarak 90’lı yıllardaki tabloyu tamamlayan bir rol oynadı.

Bugün de bir yandan Kürt kentlerine yönelik saldırılarla diğer yandan Batı’da neredeyse ayda bir patlayan bombalar sayesinde 90’lı yıllardaki yangının devam ettiği görülüyor. Hükümetin gerici dış politikasının doğrudan sonucu olarak o gün Madımak’ı yakanlar bugün havaalanlarında, mitinglerde, otobüs duraklarında canlı bomba olarak kendini patlatıyor.

Madımak yangını asla tarih olamamış; o gün açılan yara bugün derinleşmiştir.
Bir daha asla olmaz dediğimiz insanlık suçlarının misliyle işlendiği günümüzde Madımak kendisini sürekli hatırlatmaktadır.

Yanmaktan, yakılmaktan, katliamlara maruz kalmaktan emekçiler ancak birleşik bir mücadele yürüterek kurtulabilir. İnsanları diri diri yakarken kılını bile kıpırdatmayan gericiliğin, buna politikalarıyla yol açan rejimin, kibriti el altından uzatan para militer güçlerin dize getirilmesi ancak bu yolla mümkündür.
Sivas Katliamını unutmayacağız, unutturmayacağız.”

EN SON EKLENENLER