Emniyet istedi yurt attı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Roboski anması ve Newroz kutlamasına katıldıkları gerekçesiyle emniyetin yurda gönderdiği dosyanın ardından açılan soruşturmada Dicle Üniversitesi’nde bir öğrenci yurttan atılırken, bir öğrencinin de öğrenim kredisi kesildi.

Roboski katliamı anmasına ve geçen yıl Diyarbakır’da kutlanan Newroz’a katıldığı gerekçesiyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Lokman Emen (25) ile Sekvan Işık (23) hakkında soruşturma açarken, aradan geçen iki yılın ardından bu kez aynı eylemler gerekçe gösterilerek 2 öğrenci yurttan atılıp, bursları kesildi. Aynı gerekçelerle 2 ay önce Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Diyarbakır Halid Bin Velid Yurt Müdürlüğü, Emen ve Işık hakkında soruşturma açtı.

‘EMNİYET İSTEDİ YURT BİZİ ATTI’

Emniyetin haklarında açılan soruşturmayı yurda gönderdiğini söyleyen Emen, yurdun emniyetin istekleri doğrultusunda yurt yönetiminin kendisini yurttan uzaklaştırdığını ve Işık’ın da öğrenim kredisini kestiğini söyledi. Emen, Yurt Müdürlüğü’nün kendisi hakkında “Genel Müdürlüğünün 24 Mayıs 2017 tarihli onayıyla Yurt İdare ve İşletme yönetmenliğinin 23’üncü maddesinin 2/1 bendi (Yurt içinde veya dışında yasadışı örgütsel eylemlere katılmak veya başkalarının bu eylemlere katılması için baskıda bulunmak) gereği yurttan süresiz çıkarma cezası ile cezalandırıldınız” denildiğini aktardı.

‘TAMAMEN HUKUKSUZLUKTUR’

Kaldıkları yurdun kendileri hakkında herhangi bir soruşturma açmamasına rağmen daha önce katıldıkları eylemlerin görüntülerini emniyetin yurda göndermesinin ardından yurt yönetiminin haklarında soruşturma açtığını anlatan Emen, emniyetin isteği doğrultusunda cezalandırıldıklarını vurguladı. Emen, “Bize yapılanlar tamamen hukuksuzluktur. Daha iddianamemiz bile hazırlanmadan yurt tarafından böylesi bir uygulamayla karşı karşıya kaldık. Bu uygulama Kürt öğrencilere daha fazla uygulanıyor. ‘Ya benim gibisin, benim gibi düşünmezsen fikrini söylesen, anmanı yapsan bana karşı çıkarsan ben seni ezerim’ anlayışı bizlere yaklaşılıyor. Emniyet üniversiteye de soruşturmalarımızı göndermişti. Üniversite de bana soruşturma açtı. Bunun sonucunda da geçen yıl kınama ve bir aylık okuldan uzaklaştırma cezası aldım” dedi.

‘YURDUN GÖREVİ CEZA VERMEK DEĞİLDİR’

Geçen yıl da benzer şekilde yurttan 17 öğrencinin atıldığına dikkat çeken Emen, yurdun idari bir kurum olduğunu ve sadece yurt içindeki olaylarla ilgili disiplin cezası verebileceğini, ancak kendisini ilgilendirmediği durumlarda da kendilerine ceza kesildiğini dile getirdi. Emen, “Daha önce de Mehmet Akif Ersoy ve Ziya Gökalp yurtlarında da kalmıştım öğrenciyi baskı altına almaya çalışılıyor. Kimi zaman polisi içeriye alma tehdit etme gibi durumlar var. Halid Bin Velid Yurdu’nda geçen yıl özel hareket timleri kalıyordu. Bu kadar vahşice bir şeydi. Sorun çıkınca da özel harekat yerine öğrencilere yurttan çıkardılar” dedi.

‘ÖĞRENCİLER FİŞLENİYOR’

Ayrıca emniyetin, hakkında soruşturması olan 60 öğrencinin bilgilerini yurtlara göndererek öğrencilerin yurttan atılması için yurda talimat verdiğini ifade eden Emen, “Üniversitede eylemlere katılan bütün öğrenciler fişleniyor. Ve emniyet tarafından yurda gönderiliyor. Yurtta olmayan, mezun olan dosyaları bile gönderiliyor. Öğrenciler okuldan tamamen uzaklaştırılmak isteniyor. Büyük bir baskı altındayız. İki hafta var okulu bitirmeme ama okulu bitirmemi istemiyorlar. Bu baskılar karşısında yılmayacağız” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR