‘En çok Alevi çocuklar mağdur, mücadelemiz sürecek’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, eğitimin gittikçe dinselleştiğini, laik-bilimsel eğitim-öğretimden hızla uzaklaşıldığını söyledi. Zorunlu din dersinden en çok Alevi çocukların mağdur olduğunu ifade eden Karaca, “Gericiliğe karşı mücadele veriyoruz ve bu yüzden hedefteyiz” dedi.  

PİRHA’nın zorunlu din dersi ve eğitim müfredatına ilişkin sorularını yanıtlayan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, eğitimin gittikçe dinselleştiğini, laik-bilimsel eğitim-öğretimden hızla uzaklaşıldığını söyledi.

Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi dışındaki diğer 53 dersin müfredat önermelerinin kurumlarla ve kişilerle tamamlanmış durumda olduğunu belirten Karaca, “Milli Eğitim Bakanlığı önermeleri şeklen almış oldu. Kendi kurdukları komisyonda değerlendiriyormuş gibi yapıp arkasından Talim Terbiye Kurulu üzerinden yayınevlerine baskı için gönderecekler.

“TARİKATLAR, CEMAATLER EĞİTİMCİ ROLÜNE SOYUNDU”

“Özellikle eğitimin dinselleştirilmesi, muhafazakarlaştırılması, laik bilimsel eğitimden hızla uzaklaşılması ile ilgili binlerce örnek yaşıyorduk” diyen Karaca, “Tarikatlar, cemaatler hepsi eğitimci rolüne soyunmuş, kendi işlerini bırakmışlar. O dönem Milli Eğitim Bakanlığı hükümetin politikası gereği yapıyordu” diye konuştu.

“ZORUNLU DİN DERSİNİN KALDIRILMASI İÇİN ISRARIMIZ SÜRECEK”

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, zorunlu din dersine karşı mücadelenin süreceğini belirterek, “AİHM’nin kararları ortadayken, din dersinin zorunlu olmaması ortadayken, bakanlığın bu konuda cevap verdiğini görmedik. Bu din dersinin kaldırılması konusundaki ısrarımız ve talebimiz sürecek” dedi.

“SADECE ALEVİLERİN SORUNU DEĞİL”

Eğitim-Sen Genel Başkanı, Alevilerin “zorunlu din dersine karşı mücadelede yalnız bırakıldık” eleştirilerine yönelik ise şunları söyledi:

“Mesele sadece Alevilik sorunu değil. Mesele laik ve bilimsel eğitim isteyen herkesin sorunu. Ben sünniyim ama laik bir yurttaşım. Biz Eğitim-Sen olarak bütün laik kesimlerin de içinde olacağı geniş bir mücadele hattı örmek gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki en çok Alevi çocukları mağdur oluyordu. ama geniş boyutuyla bakıldığında  tüm demokrat kesimler, AKP’nin dinci yönelimine hayır diyenler mağdur oluyor. Tabi Aleviler ve diğer demokrat kesimler birlikte davranabilmeli.”

Nilgün METE

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR