Enes’e ‘zaman aşımı’ kurşunu

Post date:

Author:

Category:

Amed’de, polisin katlettiği Enes Ata (8) davasında ölüme yol açan en önemli delil ‘zaman aşımı’yla kaybedildi. En önemli delil olan gaz fişeğinin kaybedilmesine ilişkin soruşturmada savcı, ‘zamanı aşımı’ diyerek Ş.G. hakkında takipsizlik kararı verdi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Mart 2006’da Amed’de çıkan olaylarda 8 yaşındaki Enes Ata’nın ölümüne yol açan ve davanın en önemli delili olan gaz fişeğinin adli emanette kaybolmasına ilişkin 2 yıldır yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Savcılık, adli emanette görevli memur Ş.G. hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan açılan soruşturmada 8 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğunu ileri sürerek, “takipsizlik” kararı verdi. Gaz fişeklerinin kaybolması ardından, Enes Ata öldürüldüğü sırada üzerinde bulunan ve kanıt niteliğinde olan elbiselerin de 2014 yılının Mayıs ayında mahkeme kararı olmaksızın polis tarafından imha edildiği ortaya çıkmıştı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 2015 yılında mahkemeye gönderdiği yazıda, olay günü polislerin yaptığı bütün telsiz konuşma kayıtlarını imha ettiğini belirtmişti.

Failler korunuyor

İHD Diyarbakır Şube Hukuk Komisyonu üyesi ve Ata ailesinin avukatı Abdullah Zeytun, “zaman aşımı” gerekçe gösterilerek verilen kararı değerlendirdi. Zeytun, Enes Ata ve Mahsum Mızrak davasının, yargının suç işleyen asker ve polise karşı tutumunu ortaya koyan bir dava olduğuna işaret etti. Davada sayısız somut delile rağmen, 3 polisin beraat ettirilmek istendiğine dikkat çeken Zeytun, “11 yıldır devam eden davada, faillerin tutuksuz yargılanması suretiyle korunması, suçun delillerinin adli emanetten çalınarak delillerin karartılması, AİHM kararına rağmen etkin ve etkili soruşturma işlemlerinin yapılmaması sadece kasıtlı ihmallerden birkaçı. En son olarak da Enes Ata’nın ölümüne sebep olan gaz fişeği parçasının adli emanette çalınması, delilin kaybettirilmesi şeklinde gerçekleşti. Bu kararla failler bir kez daha korunmuştur. Karara karşı itirazlarımızı yapacağız” dedi.

Deniz Tekin / Amed – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR