Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’ni ziyaret etti

Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman, göreve başlama ritüeli olarak İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’ni ziyaret etti. Geleneklere göre, seçilen belediye başkanları kendi inançlarına uygun bir ritüelle göreve başlarlar.

Suna Hurman, kendi Alevi inancına uygun olarak Cemevi’nde düzenlenen ritüelde “Gülbang” alarak ve Semah dönerek görevine başladı. Bu, İngiltere’de bir belediye başkanının göreve Alevi ritüeliyle başlaması açısından önemli bir adımdır.

Bu ritüelin Cemevi’nde gerçekleşmiş olması, Aleviliğin kendine özgü bir inanç ve öğreti olduğu gerçeğini vurguluyor ve bu anlamda büyük bir öneme sahiptir.

Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

‘‘Bugün benim için tarihi bir gün, bir “gönül” günüydü. İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, benim kökenim, inancım ve hümanist felsefe okulum gibi bir mekanda, naçizane benim için bir tören düzenledi. Enfield Belediye Başkanı olarak, ben ve belediyedeki mesai arkadaşlarıma, meclis üyelerimize ve başkanlara “Gülbang” verildi. Bu anlam dolu etkinlik sırasında samah döndük ve bu güzel insanlarla barışa ve dostluğa Semah döndük. Ozanlarımızın “Bütün evren Semah döner” sözleri, duvardaki sembollerin önünde yankılandı.

Bu deneyim benim için çok özel, güzel ve derin anlamlara sahipti. Çünkü dostlarım, bu Cemevi’ndeki ritüelin İngiltere’de değil, dünyada bir ilk olduğunu söylediler. İlklerin onuru ve sorumluluğu büyük olur. “Onuru onurluca, sorumluluğu sorumluca taşıyacağım” diyorum.

Alevi bir kadın ve bir kadın başkan olarak, Cemevi’nde bir kadın anadan Gülbang almak beni çok bahtiyar etti. Bu bir ilk olabilir, ama nasip oldu ve eyvallah dedim.

Toplumu temsil etmek, özellikle gençlere ve kız çocuklarına rol model olabilmek benim için çok önemliydi, şimdi ise çok daha önemli. Bu özel günümde beni yalnız bırakmayan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Yönetim Kurulu’na, emekçilere, omuzlarına başımı dayadığım aileme, gönül dostlarıma, kurum temsilcilerine, yöneticilere ve değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum.

Semah dönenlere, bağlamayı okşayanlara, deyiş söyleyenlere, lokma sunanlara ve bu anlamlı günde yanımda olan herkese gönül dolusu teşekkür ediyorum. Bu deneyim benim için unutulmaz bir anı olacak.’’

ERDEM TAS LONDRA 01.11.2023 

EN SON EKLENENLER