‘Erdoğan hayatı Akşener’e ve kuracağı partisine dar etmek üzere harekete geçecektir’

0
143

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinde Meral Akşener’e ilişkin çarpıcı bir analiz yayımlandı. Gazetenin haberindeki, “Meral Akşener’in partisinin yüzde 20 oranında oy toplayacağından söz ediliyordu. Bu potansiyel onu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında ciddi bir rakip haline getirebilir. Erdoğan önümüzdeki dönemde hayatı Akşener’e ve kuracağı partisine dar etmek üzere harekete geçecektir” ifadeleri dikkat çekti.

Süddeutsche Zeitung internet sayfasındaki yorumunda Türkiye’de eski bakan Meral Akşener’e ilişkin bir yorum yayındandı. “Erdoğan’a meydan okuyan kadın” başlığını taşıyan yorumda özetle şu satırlar yer aldı:

‘İLK KEZ ERDOĞAN’IN BAŞINA GELMİŞ OLMAYACAK’

“Eski Bakan Meral Akşener Türkiye’de yeni bir parti kurmak istiyor. Bu partinin AKP’ye alternatif olabilmesi için yeterince muhafazakâr bir yapıda olması hedefleniyor. Bu girişim de muhalefetin hedeflerinden hâlâ vazgeçmediğini

gözler önüne seriyor. Akşener’in en azından şu an için amaçladığı şey Erdoğan’ın partisinden daha güçlü bir hareket oluşturmak değil, Erdoğan’ın AKP’sini zayıflatarak iktidarda kalamamasını sağlamak. Eğer Erdoğan 2019 yılında yeniden seçilmek istiyorsa yüzde 50’nin üzerinde oy alması gerekiyor. İktidar sarhoşluğu ona seçimi kaybettirir mi? Bunun örnekleri çok, gerçekleşirse ilk kez Erdoğan’ın başına gelmiş olmayacak.

‘ERDOĞAN, AKŞENER’E HAYATI DAR EDECEK’

AKP ilk dönemlerinde toplumun büyük kesiminin sahip çıktığı bir reform hareketiydi. Şimdi ise partide konuşulan tek konu Erdoğan. Bu durumdan memnun olmayanlar için Akşener’in yeni partisi çekim merkezi oluşturabilir. Eski öngörülerde Akşener’in partisinin yüzde 20 oranında oy toplayacağından söz ediliyordu. Bu potansiyel onu Erdoğan’ın karşısında ciddi bir rakip haline getirebilir. Erdoğan önümüzdeki dönemde hayatı Akşener’e ve kuracağı partisine dar etmek üzere harekete geçecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here