Erdoğan hayranı piyanist, Türkiye ve Kürdistan’a fransız!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Her fırsatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hayranlığını dile getiren Fransız piyanist Stephane Blet, yarın Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde konser verecek. ‘Türkiye’de zulüm ve baskı olmadığını’ iddia eden Blet’in yaptığı açıklama, ‘Blet, Türkiye ve Kürdistan’da olan bitenden bihaber’ yorumlarına neden oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 1 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festivalde bu yıl, Türkiye’deki sanat çevrelerine eleştirileriyle gündeme gelen Fransız piyanist ve besteci Stephane Blet de 5 Kasım akşamı konser verecek. Geçen yıl sanat çevrelerine yönelik sözleriyle dikkati çeken Blet yaptığı açıklamada, Türk müzik dünyasında bir ‘çete’ olduğunu ileri sürerek şu iddialarda bulundu: “Maalesef sanat dünyası bunların tekelinde. Türkiye’yi, mevcut hükümeti eleştirmiyorsanız ve Türk halkını küçük düşürmüyorsanız, Türkiye’deki bu mafya size engel oluyor. Bu sözde sanatçılar tüm dünyada, Türkiye’de zulüm ve baskı gördüklerini söyleyerek ünleniyor. Dünyada mazlum, baskı gören sanatçı olarak konserler verip, bundan besleniyor ve ödül alıyorlar.”

Şıracının şahidi bozacı!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise geçen yıl 4 Nisan’da katıldığı Kızılay Genel Kurulu’nda, Stephane Blet’in medyada yer alan ifadelerine dikkat çekti. Baskı ve savaş politikalarıyla bütün dünyada sert eleştirilere muhatab olan Erdoğan, genel kuruldaki konuşmasında Blet’i şahit gösterek şunları söylemişti: “Dün medyada bir haber gördüm, İstanbul’da yaşamaya karar veren Avrupalı bir piyanist ülkemizde kendilerine ‘sanatçı’ diyen bir kesimin gerçek yüzünü ortaya dökmüş. Biz söyleyince farklı yorumlanıyor ama herhalde Avrupalı bir piyanistin kendi ülkelerini kötüleyerek ün ve para kazanmaya çalışan sanatçıların sözüne itibar ederler diye düşünüyorum”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR