‘Erdoğan istediği sonucu alamadı’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump ile görüşmesini değerlendiren akademisyen ve gazeteciler, Türkiye’nin görüşmeden istediği sonucu alamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi başlayan tartışmalar, dün ABD Başkanı Donald Trump ile yapılan 20 dakikalık görüşme ardından da devam etti. Yapılan görüşmeye dair akademisyen Baskın Oran, “Erdoğan sadece iman tazeledi. Kısa bir görüşme oldu. 20 dakikalık bir görüşmenin 10 dakikası çeviri ile geçti. Bundan bir sonuç alınamaz” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNEŞ: NOKTA OLAYLARI ABD İLİŞKİLERİNDE KOLAY DEĞİLDİR

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş ise yapılan görüşme ile Türkiye-ABD arasındaki sorunların ortadan kalktığının söz konusu olmadığını dile getirerek, “Suriye meselesi, YPG’yi silahlandırma konusu, FETÖ’nün iadesi meselesi konuları önemini korumaya devam ediyor. Türkiye açısında Türkiye-ABD ilişkileri önemini koruyor. Türkiye-ABD işbirliği devamını koruyor. Siyasette nokta olayları Türkiye-ABD ilişkilerinde kolay bir mesele değildir ama sanıyorum karşılıklı ilişkilerin devamı konusunda karar alındığı anlaşılıyor” diye konuştu.

MARGULİES: BU GÖRÜŞMEDEN İSTEDİĞİ SONUCU ALAMAZ

Gazeteci Roni Margulies ise yapılan görüşmeye dair Türkiye’nin bu görüşmeden istediği sonucu alamayacağını, ABD’nin de YPG ile birlikte hareket etmeye niyetli olduğunu söyledi. Margulies, “Türkiye’nin tek politikası ise Kuzey Suriye’de bir Kürt devleti oluşmasını engellemek ve YPG’yi imha etmek. Bu politikalar yüzde 100 bir biri ile çelişen politikalar. Dolayısıyla anlaşma durumları yok” değerlendirmesinde bulundu.

Margulies, “Binali Yıldırım ‘Türkiye’nin Amerika ile savaşma durumu yok’ dedi. ABD ve Rusya’yı etkileme şansı olmadığı için debelenip duracak. Hiçbir sonuç elde edemeyecek. Türkiye’nin tek çıkar yolu Kürt hareketi ile çözüm sürecine geri dönmek” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR