Esad’ın ayağına da gidecekler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2011’den beri ÖSO ile birlikte düşürmeye çalıştığı Esad ayakta kalınca, müttefiklerini terkedip karşı cepheye geçerek anti-Kürt politikası için yeni senaryo devreye sokmaya çalışıyor. Bu kez Şam rejiminin ayağına gitmek için ışık yakıldı

Yıllardır ÖSO ile beraber Rusya’nın hava desteği verdiği Suriye rejimi güçlerine ve Suriye’deki İran’a bağlı güçlere karşı savaşan Türkiye, sonunda düşman addetiği tarafa geçti. Kürtlerin kazanımlarını yok etmek için 180 derecelik dönüş yapan Erdoğan “Devlet terörü estiren zalim” dediği Esad’a sinyaller gönderdi.
Beşar Esad’a terörist diyen ve kısa sürede Şam’a gidip Emevi Cami’nde namaz kılacağı propagandasıyla, yıllardır Suriye iç savaşının büyümesine neden olan AKP iktidarı, tarih sayfalarına ibretlik notlar düştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan TSK ve MİT ile birlikte savaşan ÖSO’yu satıp Rusya ve İran safına geçerek, Soçi’de Beşar Esad rejimini kabul etti. 6 yıldır TSK-ÖSO İran’a bağlı Haşdi Şabi grupları, İran’a bağlı Hizbullah ve İran’ın silahlandırdığı Baas ordusu ile savaşıp, yüzbinlerce sivilin hayatına malolduklarını, kentlerin yerle bir olduğunu, milyonların göç etmelerine neden olduklarını unutan Erdoğan, Soçi Zirvesi’nin ardından dönüşte uçakta soruları yanıtlarken, bir dönem kırmızı çizgi çizip düşmesi için silahlandırdığı ÖSO’nun düşüremediği Suriye Devlet Başkanı Esad ile fikir benzerliklerinden bahsetti. Erdoğan, Kürtlere karşı senaryoları için Esad’a yeşil ışık yaktı.

Umudu Esad’a bağladı

Türkiye’ye dönerken soruları yanıtlayan Erdoğan, Kürtlere karşı umudu Esad’a bağladığını gösterdi. Türkiye’nin PYD ve YPG’ye karşı tavrını bir kez daha vurguladı ve “Putin bu örgüte Esed’in de olumsuz baktığından söz etti. Masada, PYD-YPG’nin yer almasını onun da istemediğine değindi… Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği konusunda mutabakatımız var. Temel amacımız, Suriye halkının kabul edeceği kalıcı ve muteber bir siyasi çözümdür. Kongreye kimlerin davet edileceğine, üç ülke beraber karar vereceğiz. Kongre’ye Suriye’deki bütün grupların, tüm kesimlerin davet edilmesini öngörüyoruz. PYD-YPG gibi terör örgütleri konusundaki tavrımız kesin. Bizim B planımız, terör örgütünün masada olmamasıdır. Soçi’de de açıkça söyledik: Türkiye olarak terör örgütünün olduğu bir masada olmayız” dedi.

Erdoğan, PYD ve YPG konusunda Putin’le uzlaşı içinde olduklarını da ileri sürüp, “Bizim PYD-YPG konusundaki hassasiyetlerimizi paylaşıyor. Orada bir sıkıntı yok. Paylaşmayan ABD ve koalisyon güçleri” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR