Eskişehir’de müftü nikahını protesto eden kadınlara para cezası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Resmi nikah müftünün işi değildir” diyen kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıkarak yasanın geri çekilmesini talep etmişti. Eskişehir’de de hem kentteki kadın platformları hem de Halkevci Kadınlar yaptıkları eylemler ile yasayı kabul etmediklerini birçok kez söylemişti.

Sendika.Org’a konuşan Halkevci Kadınlar’dan Diren Yılmaz, “Eskişehir Kadın Platformu’nun, Halkevci Kadınlar’ın, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun ayrı ayrı düzenlediği eylemlerden bir dizi ceza gelmeye başladı” diyerek OHAL Kanunu’na muhalefet iddiasıyla kendisine de 4 kez 912 TL para cezası verildiğini belirtti.

Yılmaz ayrıca, Eskişehir Kadın Platformu’nda bulunan kadınlardan da 44 kişiye para cezası verildiğini ifade ederek savcının 912 TL para cezası ödenmediği takdirde dava açtığını belirtti.

Yılmaz, kadınların OHAL’e de Eskişehir Valiliği’ne de itaat etmediğini belirterek “Eskişehir’de toplumsal muhalefeti sindirmek adına OHAL gerekçesiyle cezalar gelmeye başladı. Kadınlar olarak müftülük yasası ile sinmeden, korkmadan ve cezaları bilerek sokağa çıktık. Biz kadınlar kadın düşmanlarına, gericiliğe, erkek şiddetine, her türlü baskıya karşı dayanışma içinde sokakta olacağız. Ne olursa olsun müftülük yasasını hükümsüz kılmaya devam edeceğiz.” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR