Êzidîler: Birlikte değiştirelim

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şengal’de birçok ülkeden katılımla yapılan Demokratik Êzidî Toplum Koordinasyonu toplatısında, birlik çerçevesinde bir iradeye ulaşma vurgusu yapılırken, Şengal’in özerkliğinin ve Êzidîlerin kendi kendisini yönetebilmelerinin kabul edilmesi istendi

Demokratik Êzidî Toplum Koordinasyonu, dünyanın dört bir yanından gelen Êzidîlerin de katılımıyla Şengal’de gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirisinde, Êzidîlerin bulunduğu her alanda Şengal’i merkezine alan, özerkliği savunan çalışma yürütmesi ve kutsal topraklara dönüş çağırısı yapıldı.

RojNews haberine göre koordinasyon toplantısına Avrupa, Rusya ve Ermenistan’dan da katılım oldu. Toplantı 60 delegenin katılımıyla 25-28 Aralık tarihleri arasında yapıldı. 31 kişilik Demokratik Êzidî toplum yönetimine ve 5 kişilik koordinasyon belirlendi. Açıklanan sonuç bildirgesinde şunlar kaydedildi: “Fermanlar hep kaderimizmiş gibi her fermandan sonra dünyanın dört bir yanına savrularak kan kaybetmişiz. En son 74’üncü Ferman olarak ifade edilen esasta daha fazlasını yaşamış, ancak yaşadığımız fermanları bile unutturulan bir toplumuz. Artık Êzidîler olarak bize reva görülen bu gerçeği değiştirmek istiyoruz… Dünyanın dört bir yanına savrulmuş toplumumuzun birlik ve dayanışmasının önemi ve zorunluluğu üzerinde toplantımız durmuştur. Bu temelde dünya çapında dağılmış ve parçalanmış Êzidî toplumunun birliğini sağlayacak girişimlerde bulunulması; bu girişimi bir platforma, bir iradeye ve mekanizmaya ulaşması hedeflenmiştir.”

YBŞ için çağrı

Sonuç bildirgesinde Şengal’in korunması vurgusu yapılarak şu ifadelere yer verildi: “Biz Êzidîler her nerede yaşarsak ve her nerede olursak olalım Şengal tüm Êzidîerin ortak mekanıdır, vatanıdır. Tüm Êzidî toplumumuz için Şengal’in manevi ve önemli bir yeri bulunmaktadır. Şengal’in geleceği tüm Êzidî toplumunun geleceğidir. Bu bilinç ve sorumlulukla Êzidîlerin bulunduğu her alanda Şengal’i merkezine alan bir çalışma yürütmesi Şengal’le maddi ve manevi her türlü destek içinde bulunması yaklaşımı toplantımızda esas alınmıştır.”

KDP’nin Şengal’i ve Êzidîleri savunmak yerine Êzidîleri DAİŞ in eline bırakması eleştirilirken, “BM ve AB gibi uluslararası kurumların garantörlüğünü ve güvencesini istediğimiz gibi Ortadoğu’da DAİŞ’le etkili mücadele eden ulusal bir güç olan PKK’nin Êzidî toplumunun feryadına yetişmesi ve halen bu toplumu savunmasını istemek de bizim hakkımızdır” denilen bildirgede HPG’nin çekilmesinin istenmediği kaydedilerek, “Bu insanlarımızın güvenlik, idare vb. birçok sorunu ve kaygısı çözülmeden, güvenceye alınmadan halen bu topluma karşı sorumluluklarınızın olduğunu düşünüyoruz ve temelde resmi bir açıklamanız ve girişiminiz olmamakla birlikte çıkmanızı doğru bulmuyoruz. Bu toplumun sizlere ihtiyacı olduğunu ve bu konuda gerekli sağduyuyu göstereceğinize inanıyoruz” denildi.

Şengal savunma güçleri için de “YBŞ’nin ideolojik, örgütsel olarak derinleşmesi, nicelik olarak büyümesi kararlaşmıştır. YBŞ’nin sadece Şengal’in değil, tüm Êzidîlerin umudu olduğu gerçeği ifade edilerek Êzidîlerin bulunduğu tüm alanlarda YBŞ’ye maddi ve manevi destek sunulması yaklaşımı esas alınmıştır” denildi.

Özerk Şengal

Bildirgede, Êzidîlerin bulunduğu tüm alan ve ülkelerde özgün, özerk örgütlenmelerini derinleştirmelerinin esas alındığı kaydedilerek şu hususların altı çizildi: “Şengal somutunda toplumumuzun fermandan bu yana ihtiyaç temelinde geliştirdikleri öz örgütlenme ve kurumlaşmalarını özerklik espirisi temelinde yeniden ele alınması ve yapılanması yaklaşımı esas alınmıştır… Toplantımız BM, AB, ABD ve ilgili uluslararası kurumlara çağrıda bulunmuş. Êzidî toplumumuzun haklarını güvenceye alma, Şengal’in özerkliği ve Êzidîlerin kendi kendisini yönetebilmeleri ve bu temelde Şengal’in sorunun çözülmesi için girişimlerde bulunmalarını ve garantör olmalarını istemiştir… Yine en son olarak dünyanın dört bir tarafına savrulan Êzidîlerimizin kutsal topraklarına dönmeye çağırıyoruz. Toplumsallığımızı ve birliğimizi kendi köklerimizin olduğu topraklarımızda, kutsal mekanlarımızda gelişeceğine inanıyoruz.”

ŞENGAL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR