FEDA: HAYIR diyeceğiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Türkiye’de başkanlık sisteminin önünü açacak anayasal değişiklik için yapılacak referanduma yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

Alevilerin demokratik bir cumhuriyetten yana olduğu ifade edilen açıklamada, doğrudan demokratik eşitliğe dayalı tüm halkları, inançları, farklılıkları hedefleyen bir anayasa istedikleri kaydedildi.

Açıklamada var olan anayasanın, tarih boyunca tekçi, ırkçı, Türkçü faşizmi kurumlaştırmış, tüm farklılıkları inkâr etmiş bir anayasa olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca “AKP-MHP, Erdoğan-Bahçeli ortaklığında bu ırkçı faşizan zihniyetle pratikleştirip sürdürülmek isteniyor. Referanduma sunulan bu anayasanın amacı da, bu faşizmi onaylatma yasası olacaktır. Ancak bir Aleviler buna ‘hayır’ diyeceğiz” denildi.

FEDA olarak , Alevilerin ve Kürtlerin kendi inancıyla, diliyle yaşamak için; barış, özgürlük, demokrasi ve adalet için referandumda ‘hayır’ diyecekleri belirtilen açıklamada, herkese bu yönde çalışma ve oy kullanmaya çağrısı yapıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR