Federasyon TESCİLLENDİ

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kuzey Suriye Federasyonu’nda yapılan belde, ilçe ve kanton meclisleri seçimleri başarı ve yoğun katılımla noktalandı. Sonuçların yakın zamanda açıklanması beklenirken, seçim halklar federasyonunun tescili olarak değerlendiriliyor

DAİŞ çetesine karşı amansız bir mücadele veren ve tarihi bir zafer kazanan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu halkları, 1 Aralık’ta özgür iradeleriyle sandık başına giderek belde, ilçe ve kanton meclislerini seçmişti. Kürt, Arap, Süryani, Türkmen, Ermeni, Êzidî tüm halkların yoğun katılımıyla yapılan seçim aynı zamanda Kuzey Suriye Federasyonu’nun tescili olarak yorumlanıyor. Kuzey Suriye Federasyonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Foza Yusif, izleme heyetinin seçimleri takip etmesinin federasyon projesine verilen önemi gösterdiğini söylerken, KONGRA-GEL, Kuzey Suriye halklarını kutladı. Seçin gözleme heyetleri ise temaslarını sürdürüyor.

Demakratik ulusun zaferi

Kuzey Suriye Federasyonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Foza Yusif, adaylardan izleme heyetlerine dek herkesin seçimlere sorumlulukla yaklaştığını belirterek, “Kuzey Suriye halkları tüm dünyaya kendi kendilerini yönetebileceklerini ve Kuzey Suriye federasyonu projesinin başarıyla yürütülebileceğini ispatladı. Seçimler sorunsuz ve başarılı bir şekilde gerçekleşti” dedi. “Güney ve Kuzey Kürdistan’dan, Rusya ve Uluslararası Koalisyon’dan, demokrasimizin şekli değil gerçek demokrasi olduğunu görmeleri amacıyla seçimleri takip etmeleri için izleme heyetleri davet ettik” diyen Foza Yusif, “Heyetler seçimleri olumlu değerlendirdiler ve seçimlerin demokratik bir şekilde gerçekleştiğini söylediler” dedi.

Heyetten ziyaretler

Kuzey ve Güney Kürdistan’dan Kuzey Suriye’ye gelen izleme heyetleri çalışmalarını tamamladıktan sonra Qamışlo’ya bağlı Amudê ilçesinde bir açıklama yaptı. Açıklamanın ardından Kuzey Kürdistan heyeti geri dönerken, Güney Kürdistan heyeti siyasi partilerle bir dizi görüşme yapmak için bölgede kaldı. Heyet temasları kapsamında Suriye Kürt Ulusal Meclisi (ENKS), Suriye Kürtleri İlerici Demokratik Partisi, Suriye Kürtleri Ulusal Demokratik Koalisyonu ve PYD ile birer görüşme gerçekleştirdi. ENKS ile görüşen heyet, seçimlere katılım göstermemelerinin gerekçelerini sordu. Heyetle görüşmede konuşan Demokratik Koalisyon Yöneticilerinden Salih Gedo, ENKS’nin tutumunun Kürt ulusal birliğine zarar verdiğini belirterek, tutumlarının Kürt düşmanlarına hizmet ettiğini dile getirdi. Temasları kapsamında PYD’yi ziyaret eden heyet, PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen ve parti yetkilileri ile görüştü. Seçimlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti PYD yetkilileri ile paylaşan heyet, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nun Suriye’deki krizin çözümünde en doğru yol olduğunu, heyet olarak da sonuna kadar sistemin inşası ve başarısı için ellerinden gelen tüm desteği sunacaklarını söylediler. KONGRA-GEL Eşbaşkanlık Divanı ise, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Seçimlerine ilişkin, bir kutlama mesajı yayımladı. KONGRA-GEL, Kuzey Suriye’deki seçimlerle ortaya çıkan iradenin, çözümde temel rol oynayacağını belirtti.

YNK: ENKS ulusal birliğe zarar

ENKS’nin Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yönetimini tanımadığı ve seçim sonuçlarını esas almayacağı yönünde yapmış olduğu açıklamaya tepki gösteren YNK Milletvekili Zana Abdurrahman, “Ulusal birliğe zarar veren tutumu reddediyoruz, tehlikeli buluyoruz” şeklinde konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR