Federe Kürdistan Parlamentosu bugün toplanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Federe Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, Bölge Başkanlığı ve parlamento seçimleri ile bölgedeki son gelişmeleri görüşmek için toplanıyor. Seçim Komisyonu Başkanı, 1 Kasım’da yapılması planlanan seçimlerin ertelendiğini bildirdi. Nihayi kararı Parlamento verecek

Federe Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Başkanlık Divanı, yaptığı yazılı açıklama ile parlamentonun 24 Ekim günü saat 11.00’de toplanacağını duyurdu.

Kürdistan Demokrat Partisisi (KDP) Parlamento Grup Başkanı Umêd Xoşnaw da yaptığı yazılı açıklama ile yarınki oturumda 5 gündem maddesinin tartışılacağını belirtti.

Parlamentonun yeni sekreterinin seçileceği, yasama alt komisyonunun raporu ve Federe Kürdistan Parlamento seçimlerinin görüşülmesi bekleniyor.

Seçimlerle ilgili nihai kararı parlamento verecek

Öte yandan 1 Kasım’da yapılması planlanan başkanlık seçimleri ve parlamento seçimlerinin ertelendiği bildirildi. Federe Kürdistan Bölgesi’nin Seçim Komisyonu Başkanı Hendren Muhammed, erteleme kararına gerekçe olarak partilerin aday göstermemiş olmasını gösterdi. Bağımsızlık referandumu sonrası Bağdat’taki merkezi hükümetle gerilim yaşayan bölgede, aday gösterme süresi geçen hafta dolmuş ve bugüne kadar uzatılmıştı. Muhammed, yeni bir tarih belirlenmesi için konuyu parlamentoya havale edeceklerini söyledi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR