Filipinler’de hapishaneye baskın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Filipinler’de cezaevini basan bir örgüt, 130 tutuklu ve hükümlüyü kaçırdı. Cezaevinde yaşanan çatışmada 7 kişi de yaşamını yitirdi.

Filipinler’in güneyindeki Cotabato Bölgesi’nde yaklaşık 100 silahlı kişi, Kuzey Cotabato Eyalet Hapishanesi’ne saldırarak 130 tutuklu ve hükümlüyü kaçırdı. Hapishaneye saldıran silahlı kişiler ve hapishane güvenliği arasında yaklaşık iki saatlik bir çatışma yaşanırken, çıkan kargaşada çok sayıda mahkumun kaçtığı belirtildi.

Moro’dan ayrılan bir grup

Filipinler hükümeti, saldırının Moro İslami Kurtuluş Cephesi adlı örgütten ayrılan militanların kurduğu yeni bir örgüt tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Yerel televizyon kanalı ABS-CBN’ye konuşan hapishane müdürü Peter John Bonggat, “Hapisteki militanları kurtarmak için saldırdılar” dedi. Kaçan mahkumlardan 6’sının öldürüldüğünü, 3’ünün yakalandığını söyleyen Bonggat, cezaevinde önce elektriklerin kesildiğini ardından binalara ateş açıldığını belirtti. Saldırıda bir gardiyan da öldü.

DAİŞ’e biat etmişlerdi

Filipinler’in güneyinde radikal İslamcı gruplar, on yılı aşkın süredir saldırılar düzenliyor ve bağımsızlık istediklerini söylüyor. Bölgedeki örgütlerin bir kısmı, DAİŞ’e biat ettiklerini de açıklamışlardı. Ülkede geçen yıl da hapishanelere saldırılar düzenlenmiş ve DAİŞ destekçisi örgütler geçen yıl toplamda 23 hükümlünün hapisten kaçmasını sağlamıştı.

COTABATO

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR