Finlandiya, Rusya’ya tren bağlantılarını askıya aldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Finlandiya’nın ulusal demiryolu operatörü,  Rusya’da Helsinki ile Saint Petersburg arasındaki hizmetleri askıya alarak, Avrupa Birliği’ne giden son toplu taşıma yollarından birini Ruslar için pazartesi günü kapatacak.

Yolcu trafiği başkanı Topi Simola bugün yaptığı açıklamada, Allegro olarak bilinen Saint Petersburg’a hizmet vermenin artık uygun olmadığı yönünde devlet tarafından yönlendirildiğini belirterek, “Bu yüzden şimdilik trafiği askıya alıyoruz” dedi.

Rusya’dan Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye giden trenler, Rusya’nın “özel operasyon” dediği Ukrayna’nın işgalinin başlaması ve karşılıklı hava sahasının kapatılmasının Rusya ile Avrupa Birliği arasındaki uçuş bağlantılarını kesmesinden bu yana Ruslarla dolup taşıyor.

Finlandiya ile Rusya arasındaki sınır, özel araçla geçişlere açık olmaya devam ediyor.

Finlandiya’nın devlet holdinglerinden sorumlu bakanı Tytti Tuppurainen, ülkenin en büyük gazetesi Helsingin Sanomat’a şu ana kadar tren hizmetlerini sürdürmenin nedenlerinden birinin Rusya’da yaşayan Finlerin, Finlandiya’ya dönmesine izin vermek olduğunu söyledi.

Tuppurainen gazeteye verdiği demeçte, “Artık Allegro (trenler) için durumun değiştiği ve Allegro trafiğinin devam etmesinin devlet açısından artık uygun olmadığı açıktır” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR