Fransa’dan ‘Adalet Nöbeti’ndeki ailelere mesaj

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Fransa Hasta Politik Kadın ve LGBT+lara Özgürlük Bileşenleri, Diyarbakır, Van ve İzmir’de tutsak yakınlarının başlatmış olduğu “Adalet Nöbeti” eylemine dayanışma mesajı gönderdi.
Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle Diyarbakır’da tutsak yakınlarının başlattığı “Adalet Nöbeti” eylemi Diyarbakır’da bulunan kurumlara ziyaretler ile Diyarbakır D Tipi Cezaevi, Adli Tıp Kurumu ve Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirdikleri oturma eylemi ile devam ediyor. Öte yandan Van’da başlatılan nöbet bugün itibariyle 97’nci, İzmir’de ise 28’inci gününde sürüyor.
Fransa Hasta Politik Kadın ve LGBT+lara Özgürlük Bileşenleri, ailelerle dayanışmak amacıyla mesaj gönderdi.
‘Mücadelenin bir parçasıyız’
“Hasta Tutsaklara Özgürlük!” başlığıyla gönderilen mesajda,  tutsak yakınlarının Van, Diyarbakır ve İzmir’de cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı başlatmış oldukları “Adalet Nöbeti” eylemi selamlandı. Mesajda, Türkiye’de “adalet” arayanların iradesinin her geçen gün daha da büyüdüğü ve mücadelelerin farklı bir boyut kazandığı kaydedilerek, “Cumartesi anneleri/insanları 885 hafta (27 yıl) , F oturması 519 hafta (10 yıl), Emine Şenyaşar 379 gündür sokaklarda ve meydanlarda adalet istiyorlar. Somut talepler farklılaşsa da hak ihlallerinin ve hukuksuz uygulamaların karşısında yer alan bu mücadelelerin ortak yanının yaşamdan yana olmak ve yaşamı savunmak olduğunu düşünüyoruz. Bugün politik hasta tutsaklar için sürdürülen adalet arayışı da doğrudan yaşamı savunmak anlamına geliyor ve biz de kendimizi bu arayışın ve mücadelenin bir parçası olarak görüyoruz” denildi.
‘Yaşam haklarını savunacağız’
İnatla ve ısrarla yaşamın savunulduğu vurgulanan mesajda, “Sadece ülkemizde değil dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan öncelikle Türkiyeli göçmenlerin ve diğer ulustan demokratik güçlerin insani bir görevi olarak görüyoruz. Bizler de Fransa`da hasta politik tutsakların yaşam hakkını savunmak için bir araya geldik. Hasta Politik Tutsak Kadınlar ve LGBTİ+’lara Özgürlük bileşenleri olarak Fransa’da sesimizi ulaştırabildiğimiz her yerde, sizlerin adalet mücadelesine katkı sunmayı, hasta tutsakların yaşam hakkını daha güçlü bir şekilde savunmayı amaçlıyoruz. Garibe Gezer’in isyanı isyanımızdır diyerek, Fatma Tokmak, Fatma Özbay, Aysel Tuğluk, Aysun Şahin, Dicle Bozan, trans kadın Ş.K. ve adını sayamadığımız yüzlerce kadının hikayesini anlatacak ve yaşam haklarını savunacağız” denildi.
Gerekli önlemler
Mesajda, cezaevlerinde bir daha kayıpların yaşanmaması için alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:
“* Şu anda hayati riski bulunan, hasta ve tedaviye ihtiyacı olan tüm tutsakların tam teşekkülü hastanelere kaldırılması,
* Adli Tıp Kurumunun, sağlık nedeniyle infazın ertelenmesine karar veren son ve tek merci olmaktan çıkartılması,
* Hasta tutsakların infazının ertelenmesinde engel oluşturan ‘toplum güvenliği bakımından tehlikeli’ olması kriterinin kaldırılması taleplerinizi ve taleplerimizi sesimizin ulaştığı her yerde dillendireceğiz.”
‘Mücadelenizi Fransa’da sürdüreceğiz’
Güçlü bir direnişin zulmü durduracağı kaydedilen mesajda, ailelerin mücadelesini Fransa’da da sürdürecekleri belirtildi. Mesajın devamında Şair Gülten Akın’ın “Kadın Olanın Türküsü” şiirinden şu dörtlük paylaşıldı: “Selam olsun bizden önce geçene Selam olsun dosta, hasa, çile çekene Selam olsun dayanana, düşene Yüreğim yürektir, bakma gözüm yaşına.”
JINNEWS
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR