Freiburg’da Xızır Ayı etkinlikleri başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Almanya’nın Freiburg kentinde Xızır Ayı ritüelleri yaşatılmaya çalışılıyor. Xızır ve Ana kostümleri giyilerek evler ziyaret ediliyor. Ziyaretlerde ev sahipleri un, soğan gibi lokmalar veriyorHem kültürel, hem de inanç eksenli bir gelenek olan Xızır ayı Alevilerin kutsal aylarından biridir. Xızır orucu bazı bölgelerde Ocak ayının sonunda, bazı bölgelerde 9, 10 ve 11 Şubat, bazı bölgelerde de 13, 14, 15 Şubat tarihlerinde Salı, Çarşamba ve Perşembe olmak üzere üçer gün tutuluyor.

‘’Bir çiftçi ve çoban toplum kültürü olarak Hızır etkinlikleri, “yeniden doğuş” anlamına geldiği gibi, aynı zamanda bir yıldönümü ve bu bağlamda mevsim dönümü anlamını ifade etmektedir.’’(Haşim Kutlu’nun tanımından)

Almanya’nın değişik şehirlerinde Alevi toplumunun bir kaç yıldır canlandırmaya çalıştığı bu ritüel aynı zamanda Alevi inancında önemli yeri olan dayanışma, paylaşma, koruma gibi duyguları da geliştiriyor.

Almanya’nın Freiburg kentinde de Xızır Ayı vesilesiyle bu ritüeller yaşatılmaya çalışılıyor. Xızır ve Ana kostümleri giyilerek evler ziyaret ediliyor. Ziyaretlerde ev sahipleri un, soğan gibi lokmalar veriyor. Bu lokmalar kilor (bir çeşit börek) yapılarak, Xızır Cemi sonrası canlara dağıtılıyor. Freiburg Alevi Dergahı Eşbaşkanı Fidan Demirbaş bir kaç yıldan bu yana Xızır etkinliklerinin yapıldığını belirtiyor. Demirbaş özellikle çocukların bu kültürel değerleri unutmamaları için çabaladıklarını ifade ediyor. Freiburg’ta ağırlıklı Pazarcık , Elbistanlı olmak üzere Alevi coğrafyasından bir çok ailenin kaldığını kaydeden Demirbaş, Xızır geleneğini bundan sonraki yıllarda da sürdürmeye çalışacaklarını söylüyor.

 

 

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR