Gambiya diktatörünün hazin sonu

Ülkesinde şeriat ilan ederek İslam Cumhuriyeti kuran ve kaybettiği son seçim sonrası Meclis’ten görev süresini uzatan Gambiya askeri diktatörü Yahya Jammeh, ECOWAS güçlerinin ülkeye girişiyle sürgünü kabul etti

Gambiya’da 1994’te iktidarı askeri darbeyle ele geçiren, 1 Aralık 2016’daki seçimleri Adama Barrow’a karşı kaybettikten sonra ise ‘Allah’a sığınıp’ yenilgiyi kabul etmeyen ve siyasi krizin neredeyse askeri krize dönüşmesine neden olan Yahya Jammeh, yelkenleri suya indirdi. Sürgünde olacak.

1 Aralık seçimlerini kaybetmeyi kendisine yediremeyen, görev süresi dolmaya ramak kala OHAL ilan eden Gambiya diktatörü Yahya Jammeh, Gambiya’yı terkedecek. Senegal’de yemin etmek zorunda kalan Adama Barrow, Twitter hesabından yaptığı açıklamada devlet başkanlığı seçimini kaybeden ancak görevini devretmeyi reddeden Yahya Jammeh’in görevden ayrılıp ülkeyi terkedeceğini açıkladı. Bu açıklamayı doğrulayan Yahya Jammeh, 20 Ocak akşamı görevi bırakmayı ve sürgüne gitmeyi kabul etti. Beyaz bir kıyafet giyen ve yüzü oldukça solgun görünen Jammeh, “Bugün sonsuz bir minnettarlıkla bu yüce ulusun liderliğinden ayrılmaya karar verdim. Tek bir damla kan akmasının bile gerekli olmadığını düşünüyorum” dedi. Kendisine destek veren ve karşıt olanlara seslenen Jammeh, Gambiya’nın çıkarlarını her şeyin üzerinde tutma ve tek ulus olarak çalışma çağrısı yapmayı da ihmal etmedi. Jammeh’in görevini bırakıp ülkeden ayrılması için son düzenlemelerin yapıldığı haberleri geliyor.

Müdahale başlamıştı

Senegal’in de aralarında olduğu 5 Batı Afrika ülkesinin, ECOWAS desteğiyle seçilmiş Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow’un görevine başlamasını sağlamak için başlattığı operasyon alınan sözler üzerine askıya alındı. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) askeri müdahale kararını BMGK ve ABD de desteklemişti. Jammeh muhaliflerine yönelik işkence ve cinayetlerle anılıyor. Diktatörden işkence ve insan hakları ihlallerinin hesabını nasıl vereceği ise merak ediliyor. Görevi Barrow’a devretmesi gereken Jammeh, bunu reddederek ülkede 90 günlük Olağanüstü Hal (OHAL) ilan etmişti. Gambiya’daki turistler siyasi kriz nedeniyle ve Olağanüstü Hal ilan edilmesinin ardından başkentteki Banjul Havaalanı’ndan uçağa binerek ülkeyi terketmişti. BANJUL

Yahya Jammeh, ABD ve Türkiye eğitimli

Yahya Jammeh 1965 doğumlu. 29 yaşında teğmen iken darbe yaparak ülke yönetimini ele geçirdi. Ülkeyi işkenceyle, sindirmeyle yönetti.

Gambiya Ulusal Jandarması’nda (Gambia National Gendarmerie) görev aldı. Bir süre sonra ABD’ye gönderilerek eğitildi. Aralık 1989 sonrası Gambiya Başkanı Dawda Jawara’nın koruma birliğine alındı. Bir süre sonra tekrar ABD’ye eğitime gönderildi. Bir süre NATO’nun en etkili Gladyosu tecrübesi taşıyan Türkiye’de de eğitim aldı. 22 Temmuz 1994 tarihinde teğmen rütbesiyle askeri polis teşkilatı içindeydi. Teşkilat Jawara’yı darbe ile devirdi. Başkanlık koltuğuna oturan Yahya Jammeh, birkaç seçim yaptı her defasında kazandığını ilan etti. Aralık 2015’te ülkesinin bir İslam Cumhuriyeti’ne dönüştürüldüğünü ilan etti. İslam devleti ilan eden Yahya Jammeh kadınlara kot pantolon giymemeleri çağrısında da bulundu. 1 Aralık 2015 seçimlerini kaybedince adeta çıldırdı, bırakmayacağını ilan etti.

EN SON EKLENENLER