Gambiya’ya askeri MÜDAHALE

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Senegal ordusu başkanlık seçimlerinin ardından iktidar savaşının had safhaya çıktığı komşu ülke Gambiya’ya müdahale etti. Yahya Jammeh’i bırakması istendi. ABD de müdahaleyi desteklediğini ilan etti

Gambiya’da 1994’te darbeyle başkanlık koltuğuna oturan Yahya Jammeh, 1996, 2001, 2006, 2011’deki başkanlık seçimlerini kazandığını ilan etmişti. Diktatör 1 Aralık 2016 seçimlerine de rahat girdi. Ancak emlakçı olan muhalif aday Adama Barrow’a karşı kaybetti. Oyların yüzde 45’ini Adama Barrow aldı, Jammeh yüzde 36’da kaldı. Yahya Jammeh koltuğu bırakmadı, görev süresi resmen sona ermeden OHAL ilan etti ve Meclis’ten görev süresinin uzatıldığı kararı çıkartıldı. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Senegal, Nijerya, Yahya Jammeh’e başkanlığı bırakması için çağrı yaptı. ECOWAS, Senegal, Nijerya aksi halde askeri müdahalede bulunacaklarını ilan ettiler. BM Güvenlik

Konseyi’nde Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Gambiya’ya müdahalesine ilişkin Senegal’in sunduğu tasarı 15 üyenin oy birliğiyle kabul edildi. Adama Barrow sığındığı Senegal’de 19 Ocak’ta yemin edip göreve başladığını ilan ederken, hemen sonra aynı günün akşamı Senegal ordusu, ülkeye askeri müdahalede bulunarak cuma günü ülkeyi terk için ültimatom verdi.

Ordu başkente girdi

Komşu ülke Senegal’in ordusu tarafından yapılan açıklamada, askeri birliklerin Jammeh’in görevini seçilmiş başkan Adama Barrow’a devretmesini sağlamak amacıyla başkent Banjul kentine girdiği bildirildi. Çok sayıda Afrika ülkesi asker desteği sözü verdi. Misyonda yer alan ülkeler arasında bulunan Nijerya, Senegal’e 200 asker gönderdi, ayrıca hava kuvvetlerini de Senegal’e konuşlandırdı.

BBC’ye konuşan Senegal Ordusu Sözcüsü Abdou Ndiaye, “Bu şimdiden bir savaş. Eğer direnişle karşılaşırsak, bununla savaşırız. Eğer eski başkan için savaşanlar varsa, onlarla da savaşacağız. Asıl amaç demokrasiyi yeniden getirmek ve başkanın görevi devralmasına izin vermek” dedi. ECOWAS üyesi olmayan Moritanya Devlet Başkanı Mohamed Ould Abdel Aziz ise Senegal Lideri Macky Sall ile görüşmek üzere Senegal’e uçtu. ABD askeri müdahaleyi destekledi. Bakanlık Sözcüsü John Kirby, katıldığı son basın toplantısında Gambiya’da askeri müdahale başlatmasını desteklediklerini belirtti. Kirby, “Destekliyoruz. Destekliyoruz çünkü Senegalli yetkililerle iletişim halindeyiz. Destekliyoruz çünkü buradaki amaç ortamı yatıştırmak ve Gambiya halkının tercihini gözetmektir. Elbetteki yakın temas halinde olacağız. Bu karar henüz çok yeni ve yakından takip edeceğiz” ifadesini kullandı. Kriz alevlenince on binlerce Gambiyalı Senegal’e sığındı. Barrow da sığınanlar arasındaydı. Barrow haftasonu 8 yaşındaki oğlunun bir köpek tarafından öldürülmesinin ardından cenaze törenine ise katılamadı.

BANJUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR