Gazeteci Kanbal: Soylu Tweet atacak diye operasyon düzenlendi

Amed merkezli operasyonda gözaltına alınıp serbest bırakılan gazeteci Ahmet Kanbal ‘İçişleri Bakanı Soylu’nun atacağı bir Tweet için gözaltına alındık’ dedi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadeleri doğrultusunda başlattığı soruşturma kapsamında 21 ilde aralarında gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 216 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltına alınan 144 kişiden 48’i “örgüte üye” oldukları gerekçesiyle tutuklandı, 91’i serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan gazetecilerden Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal, 4 günlük gözaltı sürecinden sonra çıkarıldığı mahkemece “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı. MA’dan Zerrin Sargut’a konuşan Kanbal ‘Soylu Tweet atacak diye gözaltına alındık’ dedi

Soylu etkisi

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlere giderken, aralarında gazeteci ve hukukçuların da olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınmasının “iktidarın seçim çalışması” olarak değerlendiren Kanbal, “İktidar kendince KCK adı altında bir operasyon düzenledi. Seçime giderken iktidar alanlarda kendi propagandasını yapamadığı için Kürtlere saldırıyor. Son süreçte özellikle gazetecilere yönelik operasyonlarda bir senaryo kapsamında gazeteciler gözaltına alınınca bir kurguyla görüntüleri çekiliyor. Bu görüntüler daha sonra servis ediliyor. Bu anlamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun propaganda amacıyla atacağı bir tweet, yayınlayacağı 3-5 kelime için bir operasyon gerçekleştirdi” dedi.

Yenileceklerini biliyorlar

Kürt basına yönelik baskıların ne ilk ne de son olduğunu belirten Kanbal şöyle devam etti: “Daha önce arkadaşlarımız Ankara merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındılar. Ancak Kürt basınının da direnişi hep sürdü. Kürt basınının geçmişten gelen bir mücadele geleneği var. Ape Musa bu saldırılar çerçevesinde katledildi. Biz kendimize ‘Ape Musa’nın generalleri’ diyoruz. Bu saldırlar karşısında Kürt basını asla susmadı, susmayacak. Bu da böyle bilinmelidir.  Yenileceklerini, kaybedeceklerini, Kürt basınının direnmeye devam edeceğini biliyorlar.”

Dayanışma çağrısı

Özgür Basın’a yönelik baskıların böylesi kritik süreçlerde artacağına işaret eden Kanbal, dayanışmanın önemine dikkat çekti. Kanbal, “Dayanışma yaşatır diyoruz, dayanışmanın her türlüsüne ihtiyacımız var. Ve bu dayanışmanın samimi bir dayanışma olması için de mücadele etmek gerekiyor. Kürt basınıyla omuz omuza bir dayanışmanın sergilenmesi gerekiyor. Evet, faşizm yenilecek ama dayanışma olmazsa geç yenilecektir. Biz Kürt gazeteciler olarak, diğer basın kuruluşlarından, sivil toplum örgütlerinden, gazeteci örgütlerinden dayanışma bekliyoruz. Bu dayanışmayla birlikte daha da güçleneceğiz ve onlar kaybedecek” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

#Gazeteci #Kanbal #Soylu #Tweet #atacak #diye #operasyon #düzenlendi

EN SON EKLENENLER