Gazeteciler: Yazmaya devam edeceğiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

KHK ile kapatılan DİHA, JINHA ve Azadiya Welat Gazetesi çalışanları yaptıkları ortak açıklamada, saldırılar karşısında geri adım atmayacaklarını ve yazmaya devam edeceklerini vurguladı

Hükümetin çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Dicle Haber Ajansı (DİHA), Jin Haber Ajansı (JINHA), Özgür Gündem Gazetesi, Azadiya Welat Gazetesi ve Yüksekova Haber’in de aralarında bulunduğu yayınları kapatmasına karşı Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) öncülüğünde İnsan Hakaları Derneği (İHD) Amed Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya kapatılan yayınların temsilcileri, DİHA, JINHA, Azadiya Welat çalışanlarının yanı sıra İHD yöneticileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

‘Geri adım atmayacağız’

Kapatılan Azadiya Welat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ramazan Ölçen, özgür basın üzerindeki faşizan uygulamaları protesto etmek için burada olduklarını, 90’lı yıllarda tüm baskılara rağmen gazetecilikte ısrar ettiklerini, yazdıklarını vurguladı. “Dün yazdığımız gibi yarın da yazmaya devam edeceğiz” diyen Ölçen, inandıkları yoldan asla geri adım atmayacaklarının altını çizdi. JINHA muhabiri Beritan Canözer de kapatılmaları üzerine sitelerinde yayınladıkları açıklamayı okudu.

‘Gerçekleri yazmaya devam edeceğiz’

Kürt kentlerinde günlerce internetin kesilip, insanların erişim hakkının engellendiğine dikkat çeken kapatılan DİHA Sorumlu Yazıişleri Müdürü Dicle Müftüoğlu, özgür basına yapılan saldırıların nedeninin gerçeklerin karanlıkta bırakılması niyeti olduğunu vurguladı. DİHA’nın bundan sonra da gerçekleri yazmaya devam edeceğini duyuran Müftüoğlu, tüm zorluklara rağmen geri adım atmadıklarını ifade etti.

‘Bu mirasa sahip çıkacağız’

ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan ise Cumhuriyetin kuruluşunun ilk gününden bu yana Kürtlere bakışın değişmediğini söyledi. Boltan, “Apê Musa’dan, Gurbetelli Ersöz’den direniş bize miras kaldı. Bu mirasa sahip çıkacağız. Rohat Aktaş da bunun son örneğidir. Cizre’de bodrumlarda insanlar diri diri yakılırken, o gözün kırpmadan bize olan biteni aktardı. Özgür basın her zaman olduğu gibi bugün de geri adım atmayacak” dedi.

‘Tarihten ders almadıkları ortada’

İHD Amed Şube Başkanı Raci Bilici de, “İHD olarak bu yaşananları sert bir şekilde kınıyoruz. Ve biz özgür basınının yanında yer alacağız. Bu kararı kınıyorum. Tarihten ders almadıkları gibi bugün de almadıklarını görüyoruz. Ama geçmiş olsun demeyeceğiz, başarılar diliyorum. Biz kazanana dek mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR