Gazetecilerin Nagihan Akarsel’in cenazesini takip etmesi suç sayıldı

Silêmanî ‘de katledilen Nagihan Akarsel’in cenazesini takip ettikleri sırada gözaltına alınan gazeteciler  Dilan Babat ve Fırat Can Arslan hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı 

Federe Kurdistan’ın  Silêmanî kentinde 4 Ekim 2022’de katledilen gazeteci ve akademisyen Nagihan Akarsel için Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Xelikan (Gölyazı) Mahallesi’nde 13 Ekim’de düzenlenen cenaze törenini takip eden JINNEWS muhabiri Dilan Babat ve Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Fırat Can Arslan hakkında dava açıldı.

Gazeteciler Babat ve arslan haber takibi sırasında askerlerce gözaltına alınmıştı. Bir süre köyde tutulan ve ardından götürüldükleri Cihanbeyli İlçe Jandarma Karakolu’nda ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan gazeteciler hakkında Konya Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı.

Babat ve Arslan hakkında tamamlanan soruşturmanın  iddianamesi, Konya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma tarihi ise 25 Mayıs oldu.

Haber yapmak suç sayıldı

Akarsel’in “örgüt üyesi” olarak gösterildiği iddianamede, Babat’ın Medya Haber’e yaptığı haber aktarımı “suç” olarak lanse edilirken,  gazetecilerin çekim yapmaları  ise suç olarak gösterildi. İddianamede ayrıca  Akarsel’in cenazesini dijital medyada canlı yayın JINNEWS’in  “örgüt güdümünde yayın yaptığı” öne sürüldü.

Kadraja girmek suç sayıldı

İddianamede gazetecilerin için cenaze defin işlemini kitlesel bir eyleme dönüştürmeyi amaçladığı iddiasında bulunulurken,  cenaze takibi sırasında canlı yayına yansıyan görüntüde jandarmanın olması ise “hedef gösterildi “olarak yer aldı.

İddianamede, hazetciler hakkında Terörle Mücadele Kanun’nun (TMK) 6’ncı maddesi uyarınca bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

HABER MERKEZİ

#Gazetecilerin #Nagihan #Akarselin #cenazesini #takip #etmesi #suç #sayıldı

EN SON EKLENENLER