Genco Erkal: Demokrasi cephesi şarttır, mümkündür de

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adalet Yürüyüşüne katılan tiyatro ve sinema sanatçısı Genco Erkal, toplumun tüm kesimlerinin üzerindeki baskıya işaret ederek, “Olup bitenler isyan ettiriyor” dedi. Demirtaş’ın ziyaret edilmesinin iyi olacağını belirten Erkal, mutlaka bir demokrasi cephesi kurulması gerektiğini belirterek, bunun mümkün olduğunu da referandum sonuçlarına işaret ederek anlattı.

Adalet Yürüyüşüne katılan sanatçı Genco Erkal, toplumun tüm kesimleri üzerinde baskılar olduğunu dikkat çekerek, sanatçıların da bundan nasibini aldığını belirtti. Erkal, sanatlarını icra edemediklerini belirterek, “Bu baskılar bize de ulaşıyor. Ben yaz aylarında tarihi mekanlarda tiyatro gösterisi yapıyorum. En son geçen Kadıköy Lisesinin bahçesinde OHAL bahane edilerek bu gösteriler engellendi. Geçen sene engellendi bu sene hiç izin verilmedi” diye konuştu.

Erkal, OHAL bahanesini hükümetin istediği gibi kullandığını ve kendilerine de bu konuda engel çıkarıldığını dile getirdi. Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’ne sokulmadıklarının altını çizen Erkal, “Kültür Bakanlığı 5 yıldır Gezi olaylarından beri bütün ödenekleri kesti hiç bir destekte bulunmuyor. Oynadığımız Karaca Tiyatrosu’nu ‘çatlak var’ bahanesi ile kapattılar. Oradan da atıldık. Her alanda baskılar mevcut” diye konuştu.

OLAN BİTEN İSYAN ETTİRİYOR

Referandum sonuçlarının kendisi için de “artık yeter” dedirten nokta olduğunu dile getiren Erkal, “Çünkü referandum Türkiye’nin kaderi için çok önemliydi. Onu kazandığımıza yüzde yüz inanıyorum. Buna rağmen bütün haksız ve yasadışı sonuçlara, şaibeli oylamaya rağmen bir rejim değişikliğine gidilmesi, her konuda başta adalet olmak üzere her konuda tek adam rejiminin giderek pekişmesi isyan ettiriyor. O günden beri bir hareket olmalıydı diye beklerken bu eylemin benim için çok büyük bir anlamı var. Hemen katılmak istedim” diye konuştu.

Yürüyüşte karşılaştığı tablodan da son derece etkilendiğini belirten Erkal, insanların bir moral aşısına ihtiyacı olduğunu gördüğünü söyledi. Erkal, “Bu hareketin daha da büyüyeceğini, daha da boyut kazanacağını düşünüyorum. İstanbul’a yaklaştıkça daha anlam kazanacaktır. Bu hepimiz için moral deposu olacak” ifadelerini kullandı.

Yürüyüşün nereye kadar sürmesi gerektiği yönündeki soruya da Erkal, “Onu bilmiyorum; ama bütün mesele Maltepe’deki bir tutuklu milletvekili meselesi değil. Bu bir adalet arayışı ve mutlaka devam etmeli” sözleriyle cevap verdi.

DOKUNULMAZLIKLAR KARARI YANLIŞTI

Dokunulmazlıklar konusunda CHP’ye getirilen eleştirilere katıldığını belirten Erkal, “Sonuçta kendilerine de zararı olduğu için yanlış bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi. Siyasette çok aklının ermediği kimi anlık kararların alınabileceğinin altını çizen Erkal, bu tür günlük kararların iyi hesaplanması gerektiğini söyledi. Erkal, “Ama bana sorarsanız yanlış. Onların da kendilerine göre gerekçeleri vardır” diye konuştu.

BİR DEMOKRASİ CEPHESİ MÜMKÜNDÜR

HDP, CHP arasında bir birlikteliğin ve bir demokrasi cephesinin kurulmasının mümkün olduğuna işaret eden Erkal, “Mümkündür çünkü bu referandumda bir Hayır cephesi oluştu. Orada herkes el ele verdiği için bu sonuç çıkabildi. Bunun devam etmesi gerekiyor” dedi.

DEMİRTAŞ’IN ZİYARET EDİLMESİ İYİ OLUR

Erkal, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da ziyaret edilmesi konusunda oluşan beklentiye ilişkin de, “Olabilir iyi de olur bence” diye konuştu.

Erkal, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yürüttüğü açlık grevine ilişkin de, “Onlar benim kardeşimdir, direnişlerini selamlıyorum. Bu sorunun bir an önce çözülmesini bekliyorum” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR