Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya kadar…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Emek ve demokrasi güçlerine yönelik yapılan 10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin açılan davanın ilk duruşması katliamdan 13 ay sonra bugün başladı. Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakine Coşkun, ‘Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya kadar davamızın takipçisi olacağız’ dedi

Geçtiğimiz yıl 10 Ekim’de Ankara Garı önünde barış talebi için toplanan emek ve demokrasi güçlerine yönelik yapılan bombalı saldırının ilk duruşması bugün görülüyor. 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan dava öncesi adliye önüne çok sayıda yurttaş geldi. 7-11 Kasım’da 5 gün sürecek olan davayı, Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler ile yaralıların yakınları, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, çeşitli sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve yüzlerce kişi adliye önüne akın etti. Saat 10.00’da başlayan davayı HDP’li milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Mithat Sancar ve Sırrı Süreyya Önder, Müslüm Doğan, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Hüseyin Akgün, ESP MYK Üyesi Suat Çorlu, Suruç Aileleri İnisiyatifi ile çok sayıda kurum temsilcileri davayı takip etmek üzere adliyeye geldi.

‘Davanın takipçisi olacağız’

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla adliye önünde açıklama yapıldı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakine Coşkun, “Bugün, yaklaşık 1 yıldır verdiğimiz adalet mücadelesi ve dayanışma sonucu olarak buradayız. Adalet istiyoruz. Haksızlıklara karşı durmak için buradayız. Cumhuriyet tarihinin en büyük yargılanmasında malesef mağdurlar, tanıklar olarak buradayız. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya kadar davamızın takipçisi olacağız” dedi.

‘Adalet yüzleşmedir’

Ardından katliamın hedeflendiği Barış ve Demokrasi Mitingi’nin düzenleyicisi DİSK, KESK, TMMOB, TTB adına KESK Eşbaşkanı Lami Özgen konuşma yaptı. Özgen’in konuşmasına başlarken aileler arasından “aileler konuşsun” tepkisi geldi. Konuşmasına devam eden Özgen, “AKP’ye hizmet eden tavırlardır. Birlik ve beraberlik içinde olmanın zamanıdır” dedi. Tarihi bir davanın görülmeye başlanacağını kaydeden Özgen, “Adaletle yüzleşmedir. Bu yüzleşme dünden bugüne işlenmiş katliamların da ölçüsü olacaktır” diye konuştu. Zorluklarla karşı karşıya olduklarını söyleyen Özgen, “Bizi korkutarak sindirmeye çalıştılar. Biat etmeye çalıştılar. Korkmadık, biat da etmedik. 100 canımızın anısına bağlı olarak onları unutmadık, unutmayacağız. Yüzleşme sürecini kazanacağız” dedi.

Konuşmaların ardından aileler davanın ilk duruşmasına katılmak için adliyeye geçti. Aileler mahkeme salonuna yaka kartlarıyla girdi.

Sanıklara kasklı, çelik yelekli koruma

Tutuklu ve tutuksuz sanıkların kimlik tespitleriyle duruşma başladı. Mahkeme başkanının ailelere “Seyirciler lütfen duruşma düzenine uyalım” sözleri de tepkiye neden oldu. Aileler “Biz seyirci değiliz mağduruz” tepkisinde bulundu. Duruşmaya 2’si tutuksuz 14 sanık getirildi. Antep’te tutuklu bulunan Abdülhamid Boz, Abdülmuttalip Demir ve Talha Güneş ise SEGBİS yöntemiyle ifade verecek. Davayı çok sayıda barodan avukat takip ediyor. Sanıklar kasklı, çelik yelekli jandarma koruması altında salona getirildi. Aileler, sanıklara tepki gösterdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR