Gezi davası kararına karşı başlatılan Adalet Nöbetleri büyüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gezi davası kararına karşı başlatılan Adalet Nöbeti eylemine Mimarlar Odası İzmir Şubesi de katıldı. Eylemde, kararın halkın vicdanında da hukukta da yeri olmadığına vurgu yapıldı.
Mimarlar Odası İzmir Şubesi çağrısıyla Alsancak’ta bulunan İzmir Mimarlık Merkezi önünde Gezi davası kararlarını protesto etmek amacıyla Adalet Nöbeti gerçekleştirildi. “Gezi tutukluları serbest bırakılsın #Gezi Onurumuzdur” yazılı pankartın açıldığı nöbet eyleminde “Her yer taksim her yer direniş”,” “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Gezi halktır yargılanamaz” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.
Eyleme Emek ve Demokrasi Güçleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Murat Çepni’nin yanı sıra çeşitli siyasi parti temsilcileri katıldı. Basın metnini TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Aykut Akdemir okudu.
Gezi Parkı imarına meslek odaları olarak karşı çıkılmıştı
Gezi davasının karar duruşmasında TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Yüksek Mimar Mücella Yapıcı,  Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi önceki başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay hakkında 18’er yıl hapis cezası verildiği hatırlatılan açıklamada kararın hukuksuz olduğu belirtildi. Açıklamada “Gezi Parkında imar planlarına ve yargı kararlarına aykırı olarak başlatılan inşaat çalışmalarına meslek odalarının temsilcileri ve vekili olarak karşı çıkmışlardır. Anayasal haklarını kullanarak iktidarı yargı kararlarına, anayasaya ve yasalara uygun davranmaya davet ettikleri için hukuka aykırı delillerle, kurmaca iddianamelerle ve yargılama yapılmayan davalarla bu insanları mahkûm edemezsiniz” denildi.
‘Orantısız güç provokasyonun ta kendisiydi’
İçişleri Bakanlığı verilerine göre 80 ilde 3 milyonu aşkın kişinin katıldığı eylemlerin yatay, bir merkeze bağlı olmayan, lidersiz olarak kurgulandığı belirtilen açıklamada “Onlarca arkadaşımızın gözlerini kaybetmesinin, binlercesinin yaralanmasının, bunun ardından faillerin ve azmettiricilerin cezasız bırakılmasının böylesi bir hukuk tanımazlıktan beslendiğine şahit olduk. Orantısız güç kullanımı provokasyonun ta kendisiydi”  ifadeleri yer aldı.
‘Hukukta da halkın vicdanında da hükümsüzdür’
Dava dosyası içeriğinde dinleme kayıtlarından başka delil bulunmadığı, yasak delil mahiyetinde bulunan kayıtların hükme esas alınamayacağı belirtilen açıklamada “Halkın vicdanında da hukuk dünyasında da hükümsüzdür. Bu hükümsüzlük Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin danışma kurulunda da onaylanmış, üye danışma kurulu kararı ile dava kararı kabul edilemez olarak karar altına alınmıştır” denildi.
‘Gezi suçsa biz de suçluyuz’
İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ise İzmir Barosu önünde nöbetin aynı saatte devam edeceğini belirterek “Gezide paylaşmayı iyiye güzele dair ne varsa onu yargılamaya çalışıyorlar. Bir gün devran döndüğünde ki mutlaka dönecek işte o zaman bütün bu hukuksuzlukları gerçekleştirenlerin hesabını almak boynumuzun borcu olsun. Totaliterizmi faşizmi mahkeme kararlarından tanıyorum. Bu gün yaşanan şey tam da budur. Gezi’de alınan kararlar ilk değil. 30’lu 40’lı yıllarda alınan kararlara bakın Hitler kararlarına bakın. Hepsi tarihin çöplüğünde yer aldılar. Eğer Gezi suçsa biz de suçluyuz. Gezi de sokağa çıkan milyonlarca yurttaşı yargılayın” dedi.
JINNEWS
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR