Guardian: Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’yi yeniden biçimlendirme fikirleri kaygı verici

0
139

Erdoğan’ın 15 Temmuz anmalarındaki konuşmalarına ilişkin Guardian gazetesinde yer alan yazıda, “Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’yi yeniden biçimlendirme amacındaki fikirleri, birçok nedenden dolayı kaygı verici, en önemlisi de toplu cezalandırmaya dayanıyor olmaları” deniliyor.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü kutlamalarında yaptığı konuşmadaki idam vurgusunu sayfalarına taşıdı. Erdoğan’ın gazete için kaleme aldığı yazıda yer verdiği “Adalete bağlı kalmaya devam ediyoruz” ifadesinin hatırlatıldığı yazıda, “Asıl soru, Erdoğan’ın ülkesinin ne tür bir adalete bağlı kalmasını istediği” deniliyor.

Erdoğan darbe girişiminin birinci yıldönümü için İstanbul’da düzenlenen etkinliklerde, “Bu hainlerin kafasını kopartacağız” açıklamasını yapmış, bunun üzerine kitlenin de “idam” çağrısında bulunduğu hatırlatılarak Erdoğan’ın “toplu intikam” arayışında olmasının endişe verici olduğu belirtiliyor.

DEMOKRASİYİ YENİDEN KURMAK YERİNE…

AB üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesinin risk olduğunun belirtildiği yazıda, “İdam cezası sadece vahşi ve ahlak dışı değil, aynı zamanda idamın caydırıcı etken olduğu kanıtlanmış da değil. İdam, bir tehlike varlığını başka yollarla da koruyabilecekken, tehlikeli olduğu düşünülen herhangi birini ortadan kaldırmaya hak tanıyor. Seçilmiş siyasilerin generaller tarafından devrilmesi yanlış olurdu. Türk F-16’ları ülkenin Meclis’ini bombaladı. Ancak sıradan Türkler, askeri diktatörlüğe geri dönmek istemedi ve statükoyu savunmak amacıyla sokağa çıktı. Muhalefetteki siyasiler de darbe girişimini kınadılar. Batılı güçler, milyonlarca mülteciye kapısını açan ve onlara bakan, NATO üyesi bir ülkedeki darbe girişimini kınamak için öne çıkmakta gecikerek, Türkiye’yi yüzüstü bıraktı. Güçlü adam da, demokrasiyi yeniden kurmak yerine, güçlerini sıklaştırma arayışına girdi” ifadelerine yer verildi.

KAYGI VERİCİ

Cezalandırma ile ulusal kimliğin yeniden oluşturulmaya çalışılmasının doğru bir adım olmadığının belirtildiği yazıda, “Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’yi yeniden biçimlendirme amacındaki fikirleri, birçok nedenden dolayı kaygı verici — en önemlisi de, toplu cezalandırmaya dayanıyor olmaları” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here