Gülmen ve Özakça için Meclis’te eylem: Seyirci kalmayın

Post date:

Author:

Category:

Meclis önünde bir araya gelen hekim ve sağlık örgütleri, 57 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın sağlık durumlarının kritik aşamaya geldiğini belirterek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile memurluktan ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başladıkları açlık grevine dikkat çekmek için sağlık emek ve meslek örgütleri Meclis’in Dikmen Kapısı’nda basın açıklaması yaptı. Polis açıklamanın ortasında müdahale ederek, devamını engelledi.

Açıklama, Ankara Tabip Odası (ATO), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Türkiye Psikiyatri Derneği Ankara Şubesi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi tarafından yapıldı. Açıklamaya, CHP Milletvekili Murat Emir, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan ile Şırnak Milletvekili Aycan İrmez destek verdi.

‘KRİTİK DÖNEM’

Burada konuşan ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Benan Koyuncu, 57 gündür açlık grevinde olan Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarına dikkat çekerek, “Sağlıkları için artık çok kritik bir dönemdeyiz. Biz sağlık örgütleri olarak yaşatmaya yemin ettik ancak bu insanlar için yapacaklarımız artık çok daha kısıtlı, tabiri caizse elimiz kolumuz bağlı ve çaresiziz. Bugün buraya ihraç edilen ve açlık grevindeki bu iki emekçinin haklarını koruma sorumluluğunun da mecliste, buradaki vekillerde olduğunu bir kez daha hatırlatmaya geldik” diye konuştu.

Açıklamanın ortasında müdahalede bulunan polis, eylemin devamını engelledi. Polisin izin vermediği ve basına dağıtılan açıklamanın devamı şöyle: “Yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin, göreviyle hastası arasına girmesine izin vermeyeceğine; insan yaşamına en üst düzeyde saygı göstereceğine yemin etmiş bir mesleğin üyeleri olarak biz sağlık emekçileri olası tüm ölümler için, sağlık sorunları için bir kez daha milletvekillerini uyarmaya, duyarsız kalmamaya, eyleme geçmeye davet için kapınıza geldik. Susmak onaylamaktır. Yaşanan açlık grevine karşı bu iki kamu emekçisine kulak verin, artık yeter deyin; sağlıklarını yaşamlarını kaybetmelerine seyirci kalmayın. OHAL’e, KHK’lere, her türlü demokrasi dışı, insanlık dışı uygulamaya hayır deyin. Çığlığımızı duyun: Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR