Gülmen’in kardeşi: Geç olmadan onları çıkarmalıyız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevlerinin 91’inci gününde. Çağrıda bulunan Gülmen’in kardeşi Beyza Gülmen, “Bu herkesin mücadelesi bu yüzden çok geç olmadan büyük bir destekle onları oradan çıkarmalıyız” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın “İşimizi geri istiyoruz” talebiyle başlattığı eylem sürüyor. Sincan Cezaevi’nde açlık grevlerinin 91’inci gününde olan Gülmen ve Özakça’nın tutuklanması ardından Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı da polis bariyerleriyle kapatılmış olsa da, her gün aralıksız yaşanan polis müdahalelerine rağmen Yüksel Caddesi’nde eylemler sürüyor.

SEMİH’İN EŞİ VE ANNESİ DE AÇLIK GREVİNDE

Türkiye’nin birçok ilinde de destek eylemleri sürerken, Semih Özakça’nın eşi Esra Özkan Özakça ve annesi Sultan Özakça da destek için açlık grevindeler. Özakça’nın eşi ve annesinin açlık grevleri de 17’nci gününde.

İLK DURUŞMA 31 EKİM’DE

Gülmen ve Özakça’nın Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşması 31 Ekim’de görülecek. Avukat Selçuk Kozağaçlı daha önce yaptığı açıklamada duruşma tarihinin geç bir tarihe verilmesine tepki göstermiş, “direnişin sabrı 31 Ekim’i bekleyecek durumda değil” diyerek, hem tutukluluğa itirazının önündeki engellerin kaldırılmasını hem de duruşmanın biran evvel görülmesi gerektiğini açıklamıştı.

Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumları da kaygılandırıyor. Hem Özakça hem de Gülmen’in ciddi kas ağrılarının başladığı belirtilirken, açlık grevindekilere verilmesi gereken B1 vitamininin temin edilmemesi kaygıları daha da arttırıyor.

‘ÇOK GEÇ OLMADAN ONLARI ORADAN ÇIKARMALIYIZ’

Gülmen’in kardeşi Beyza Gülmen, geçen Pazartesi günü ablası Gülmen’le açık görüş gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kardeş Gülmen, “Çok geç olmadan onları oradan çıkarmak zorundayız” dedi.

Ablası Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın en başından beri girdikleri mücadeleyi kazanacaklarına inandıklarını ve kazanma umutlarının güçlü olduğunu ifade eden Gülmen, şunları söyledi: “Onlar sadece kendileri için başlatmadı bu eylemi, haksızlığa uğrayan yüzbinlerce insan adına da mücadele ediyorlar. Dolayısıyla bu herkesin mücadelesi bu yüzden çok geç olmadan büyük bir destekle onları oradan çıkarmalıyız. Devlet aslında korkmuyormuş gibi yapıyor; ama aslında onların mücadelesinden çok korkuyor yoksa sadece işlerini isteyen insanları tutuklamazlardı.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR