Halise Aksoy’un sağlık sorunları Meclis’e taşındı

Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili Halide Türkoğlu,  cezaevinde tutulan Halise Aksoy’un sağlık durumunu Meclis gündemine taşıdı

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed Milletvekili Halide Türkoğlu, Diyarbakır merkezli soruşturma kapsamında 25 Nisan’da gözaltına alınan ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Halise Aksoy’un sağlık durumunun giderek kötüleşmesini Meclis gündemine taşıdı. Türkoğlu, konuyla ilgili Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Bir çok hastalığı bulunuyor

Türkoğlu, hiçbir somut suç delili olmaksızın sadece gizli ve açık tanık beyanları ile gözaltına alınarak tutuklandığı belirtilen önergede, çatışmada yaşamını yitiren oğlu Agit İpek’in cenazesini kargo ile alan görüntüsüyle hafızalara kazınan Halise Aksoy’un tansiyon, şeker, kalp ve diyabet gibi birçok sağlık sorunu yaşadığı belirtildi. Önergede, Halise’nin diyabetten kaynaklı yüzde 28 engelli bir durumu olduğu vurgulandı.

Önergede Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan yanıtlaması istenen sorular şu şekilde:

  • “Halise Aksoy’un hakkında somut hiçbir delil olmaksızın sadece tanık beyanları ile cezaevinde tutulduğu Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?
  • Halise Aksoy hangi somut suç delili ile cezaevinde tutulmaktadır?
  • Halise Aksoy ağır sağlık sorunları yaşamasına rağmen hangi yasal gerekçelerle serbest bırakılmıyor?
  • Halise Aksoy’un yaşadığı sağlık sorunlarından kaynaklı serbest bırakılması için Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?
  •  Kendisiyle birlikte tutuklanan kadınların iddianameleri hazır olmasına rağmen Halise Aksoy’un iddianamesi hangi yasal gerekçelerle hazırlanmamıştır? İddianamenin hazırlanmamasının nedeni somut bir suç delilinin olmaması mıdır?  Dosya hakkında verilen gizlilik kararı neden hala sürdürülmektedir?
  •  Ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması için Bakanlığınız bir çalışma yapacak mıdır?”

  ANKARA

#Halise #Aksoyun #sağlık #sorunları #Meclise #taşındı

EN SON EKLENENLER