Hamas yeni vizyon ve siyaset belgesini açıkladı

Post date:

Author:

Category:

Array

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, hareketin yeni vizyonunu ve siyaset belgesini açıkladı. Meşal, 1967 sınırları içinde Filistin devletini kabul edeceklerini duyurdu.

Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı Lideri Halid Meşal, hareketin yeni vizyonu ve siyaset belgesini açıkladı. Meşal, “Siyaset belgesi Hamas’ın tüm liderlerinin içerideki ve dışarıdaki kurumlarının ortak görüşünü yansıtmaktadır” ifadesini kullandı.

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Hamas, çekişmenin dinleri sebebiyle Yahudilerle değil Siyonist projeyle olduğunu vurgular ve Hamas, Yahudi oldukları için onlarla bir çekişme yürütmemektedir, saldırgan işgalci Siyonistlerle mücadele etmektedir. 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulması, Filistin haklarından ödün verilmesi anlamına gelmemektedir. Hamas geniş katılımlı demokrasiye inanıyor. Diyaloga ve başkasıyla yaşamaya açıktır. Siyonist mevcudiyetini reddetmekle ve Filistinlilerin haklarından vazgeçmemekle beraber Hamas, yerinden edilen mültecilerin geri dönmesinin ulusal bir uzlaşma gereği, 4 Haziran 1967 sınırlarına uygun olarak, başkenti Kudüs olan tam bağımsız bir Filistin devletinin kuruluşunu hedefliyor.”

‘GERİ DÖNÜŞ HAKKI’

Hamas’ın 1988’deki kuruluş belgesi, günümüz İsrail’ini de kapsayan Filistin topraklarının tamamının ele geçirilmesini hedefliyordu. Yeni metin İsrail’i halen tanımıyor ve “Filistinin tümünü kurtarma amacından” sapmadığını vurguluyor: “Hamas, Filistinli mülteciler meselesini tasfiye etmeyi hedefleyen her türlü girişim ve projeyi reddetmektedir. Geri dönüş hakkı ne ilga edilir ne de eksiltilir.”

Eski metinde Müslüman Kardeşler (İhvan) ile ilişkiye dair yer alan sözler de yeni metinde yer almadı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR