Hasan Celal Güzel yaşamını yitirdi

Post date:

Author:

Category:

Eski Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celal Güzel, hayatını kaybetti.

Turgut Özal hükümetleri döneminde Anavatan Partisi’nden bakanlık görevlerinde bulunan Hasan Celal Güzel (73), bu sabah yaşamını yitirdi. Güzel, fizik tedavi için gittiği Denizli’de rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılan Güzel’in böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir nakil beklediği belirtildi. Güzel, dün yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınmıştı.
HASAN CELAM GÜZEL KİMDİR?
Hasan Celal Güzel, 1945 yılında Antep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Makro ekonomi alanında “Türkiye’nin İktisadi Büyüme Modelleri” adlı tezini verdi. Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) çeşitli ekonomik ve sosyal sektörlerde uzman yardımcısı, uzman ve sektör sorumlusu olarak çalıştı.
1986 Yılında girdiği ara seçimlerde Anavatan Partisi’nden (ANAP) Antep Milletvekili seçildi ve Turgut Özal Hükümeti’nde, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev aldı. 1987 yılı genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçildi. Seçimlerden sonra Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. Ayrıca, 1986-1989 yılları arasında Dışişleri Bakan Vekilliği görevinde bulundu. 1989 yılında yapılan ANAP Olağanüstü Kongresi’nde Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için adaylığını koydu. Ancak seçilemedi.
23 Kasım 1992’de Yeniden Doğuş Partisi’ni (YDP) kurdu ve Genel Başkan seçildi.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR