‘Hasta tutuklu Özbey koşulsuz serbest bırakılsın’

0
184

İHD İzmir Şubesi, hasta tutuklu Resul Özbey’in 2 Ağustos’ta görülecek duruşmasında koşulsuz şartsız serbest bırakılmasını talep etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle yaptıkları eylemin 392’ncisini düzenledi. Konak Eski Sümerbank önünde düzenlenen eylemde “Hasta mahpuslara adli tıp idam, yargı infaz oldu” ve “Susma suça ortak olma ölüyorlar” pankartları açıldı. Eylemde, İHD adına açıklamayı Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek yaptı.

‘OHAL ÜLKEYİ KOCAMAN BİR CEZAEVİNE DÖNÜŞTÜRDÜ’

OHAL koşullarında hakkın, hukukun olmadığı bir dönemden geçtiklerini belirten Çiçek, insan hakları aktivistlerinin, gazetecilerin, milletvekillerinin keyfi bir şekilde tutuklandığını söyledi. İşlerine geri dönmek için 143 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumlarına dikkat çeken Çiçek, “Yeniden uzatılan OHAL ile hak gasplarının artması, işkencenin ve korku cumhuriyetinin olağanlaşması isteniyor. En insani talepler göz ardı ediliyor, hayatın her alanına müdahale ediliyor. OHAL ülkeyi kocaman bir hapishaneye çevirirken, hapishanede olan mahpuslar için yaşam iki kat zor hale geliyor. Sürgün sevklerle, tecritle, işkenceyle, çıplak arama dayatmasıyla özlük hakları elinden alınan mahpuslar içeride yaşam mücadelesi verirken tek tip elbise dayatması ile karşı karşıya kalıyorlar. Tedavi hakları engellenerek adeta ölüme mahkum ediliyorlar” dedi.

‘RESUL ÖZBEY KOŞULSUZ ŞARTSIZ TAHLİYE EDİLSİN’

2015 yılında HDP’nin seçim çalışmalarına katılan üniversite öğrencisi Resul Özbey’in hakkında yapılan asılsız bir ihbar sonucu tutuklandığını belirten Çiçek, “Verem hastası olan Özbey tutukluluğunun ilk dönemlerinde hastalığı kimseye bulaşmasın diye hücrede tutuluyor. Bu çifte cezalandırma ve keyfi bir uygulamadır. 2 yıldır hapishanede tutulan ve 2 Ağustos’ta davası görülecek olan Resul Özbey’in derhal, koşulsuz serbest bırakılmasını, insani şartlarda tedavisinin yapılmasını istiyoruz” diye ifade etti.

Çiçek, hasta tutukluların tamamı serbest bırakılıncaya dek konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here