HDP demokratik anayasadan yana

Post date:

Author:

Category:

AKP ve MHP ortaklığında parlamentodaki diğer partiler ve demokratik kesimlerden gizli, kapalı kapılar ardında yürütülen yeni anayasa çalışmaları devam ederken CHP ve HDP ise yeni anayasa hazırlıklarının dışında bırakılıyor. Hazırlanan yeni anayasa taslağında başkanlık rejimi ön görülürken “Anayasa” adı altında demokrasi ve hukuktan adım adım uzaklaşması ciddi endişelere yol açıyor.

AKP ve MHP başkanlık rejimi

HDP Mûş Milletvekili Ahmet Yıldırım, AKP ve MHP ortaklığı ile gerçekleştirilen yeni anayasa çalışmalarının katılımcılığı esas almaktan uzak, tek adam rejiminin alt yapısını oluşturmaya dönük bir hamle olduğunu belirtti. Yıldırım, şunları kaydetti: “Giderek artan tek adamcılığı çok geç farkeden CHP’nin de bu ittifakın dışına itilmesidir. Oysa bundan üç ay önce üç parti bir araya gelip bu durumu konuştuğunda CHP bizim orada olmamamıza itiraz etseydi bugün bu işin dışında kalmayacaktı.”

“Biz parlamentoda olsak da olmasak da, toplumsal muhalefet dinamiklerinin aktivite edilmesi ve çoğulculuğu önceleyen bir anayasanın hazırlanması için çabamızı eksik kılmayacağız” diyen Yıldırım, “Biz içeriğine bakmaksızın çıkabilecek anayasa metninin Saray tarafından MHP ve AKP’nin önüne konmuş bir metinden öte bir anlam ifade etmeyeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Anaya toplumla hazırlanmalı

Anayasaların sadece parlamentoda bulunan partilerin temsiliyeti ile hazırlanacak sözleşmeler olmadığına dikkati çeken Yıldırım, son olarak şunları ifade etti: “Parlamento dışındaki siyasi grupların, demokratik kesimlerin ve toplumsal muhalefetin bu duruma müdahil edilmesi lazım. Dünyada az biraz demokrasi kokan bütün anayasalar bu şekilde hazırlanır. Bu nedenle biz parlamento içerisinde, bu ilkeler doğrultusunda bizimle beraber hareket edecek herkesle bir ittifak kurabileceğimiz gibi, bunun parlamentoda sağlanmaması durumunda bütün toplumsal dinamikler ve demokratik kesimlerle bir araya gelerek toplumsal muhalefet blokunu güçlendirerek, toplumun değişim ve dönüşüm istemini açığa çıkaran bir çaba içerisinde olacağız.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR