HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ’ın vekilliği düşürüldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek vekilliği düşürüldü. Yüksekdağ hakkındaki karar Meclis’te okundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı ve Wan Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın, 10 aylık hapis cezasını onaylayan Yargıtay kararı, Başbakanlık tezkeresi olarak Meclis’e gönderildi. Kararın, Meclis Genel Kurulu’nda okunmasının ardından milletvekilliği düşürüldü.

Genel Kurul’da tartışma

Kararın okunmasının ardından, Meclis Genel Kurulu’nda da tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı tarafından oturuma ara verildi. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Yüksekdağ’ın cezasının onaylandığı dava dosyasının bugün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası “FETÖ” iddiasıyla tutuklanan savcı ve hakimlerin imzasının bulunduğunu söyledi.

Yiğitalp kürsüyü işgal etti

HDP Amed Milletvekili Sibel Yiğitalp de, kürsüyü işgal etme eylemine başladı. Yiğitalp’ın eylemine başlamasından sonra oturuma ara verildi. Yiğitalp, eylemini sürdürüyor.

Bilgileri jet hızıyla kaldırıldı

Kararın hemen okunup Genel Kurula ara verilmesiyle birlikte Yüksekdağ’ın Meclis’in sitesinde bulunan fotoğrafları ve bilgileri de kaldırıldı.

Yüksekdağ hakkında katıldığı bir cenaze töreni gerekçe gösterilerek açılan davaya ilişkin 10 aylık hapis cezası kararı Kasım 2013’te verilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR