HDP Şırnak milletvekilleri: Roboskililerin yarasını derinleştirdiler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun vekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren kentin milletvekilleri, “Roboskili ailelerin yarasını derinleştirdiler. Şırnak’ta bu politikaların karşılığı yok” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun vekilliğinin geçtiğimiz günlerde hakkında verilen hapis cezası gerekçe gösterilerek düşürülmesine bir tepki de kentin diğer vekillerinden geldi. Encu’nun, Roboskililerin adalet mücadelesindeki rolüne dikkat çeken HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Aycan İrmez, karar ile kentin iradesinin tasfiye edilmek istendiğine vurgu yaptı.
‘ENCU ROBOSKİ’NİN GÖZÜ VE KULAĞIYDI’
Encu’nun milletvekilliğinin düşürülmesiyle birlikte vekilliği düşürülen HDP’lilerin sayısının 7’ye yükseldiğini hatırlatan HDP’li Aycan İrmez, “Encu, Roboski’nin gözü, kulağı ve diliydi. Encu Meclis’teyken, Roboski’de katledilen 34 kişi sürekli onların karşısında duruyordu. Bu nedenle Encu’ye ‘özel’ bir muamele vardı ve bu açık bir şekilde ortaydı” dedi.
‘KATLİAMI GERÇEKLEŞTİRENLERİN YARGILANMASI GEREKİRKEN…’
İrmez, karar ile Roboskili aileleri bir kez daha cezalandırmak istendiğine vurgu yaptı. “Katliamı gerçekleştirenlerin yargılanması ve cezaevinde bulunması gerekirken, Encu şuan cezaevinde” diyen İrmez, Roboskili ailelerin yarasının derinleştirildiğine dikkat çekti. Kararın, aynı zamanda HDP’ye oy veren 6 milyon seçmenin iradesine yönelik olduğunu söyleyen İrmez, şöyle devam etti: “Amaç Roboski’yi unutturmak, katledilen 34 kişiyi unutturmak ve Meclis’te böyle bir fotoğrafın olmamasıdır. Bizler de, aileler de Roboski’nin takipçisi olacağız.”
‘ROBOSKİ’Yİ BİR KEZ DAHA CEZALANDIRMAKTIR’
Kararın Kürt siyaseti ve Kürt kazanımlarının ortadan kaldırılmasına dönük olduğunu belirten HDP’li Leyla Birlik ise, Kürt halkının iradesine yönelik saldırıların devam ettiğine işaret etti. Encu’nun aynı zamanda bölge kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında yaşananların birebir tanığı olmasından kaynaklı hakkında böyle bir kararın alındığını dile getiren Birlik, “Roboski katliamının hesabını vermeden, böylesi bir karar Roboski’yi bir kez daha cezalandırmaktır” dedi.
‘ŞIRNAK’TA BU POLİTİKALARIN KARŞILIĞI YOK’
Kararın olası erken seçim ve 2019 seçimlerinin hazırlıkları olduğuna vurgu yapan Birlik, şunları söyledi: “Bu halk vekillerini seçti zaten. 7 Haziran’dan sonraki baskı ortamında gidilen 1 Kasım seçimlerinde halk iradesini seçti. Zorbalıkla olacak bir şey değil. Hangi AKP’li Şırnak’ta halkla buluşabiliyor. Şırnak’ta bu politikaların karşılığı yok. Kolluk kuvvetlerinin gücü ile belediyelere kayyum bıraktılar. Fakat yarınki genel seçimlerde böyle bir imkanları olmayacak. Bu halk bu politikaları boşa çıkaracaktır.”
MA / Özgür Paksoy
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR