HDP yol haritasını belirleyecek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TBMM’nin 26. dönem ikinci yasama yılı, Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan resmi açılış ile başlayacak. HDP’de de bu yeni döneme hazırlanma tartışmaları şimdiden başladı. HDP, yapacağı toplantılar ile yeni yasama yılına ilişkin tutumunu belirleyecek. Meclis açılışı öncesi Cuma günü HDP Eş Başkanları başkanlığında tüm milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirilecek kapsamlı toplantı ile HDP yeni döneme ilişkin yol haritasını netleştirecek. 

Esas olarak yeni yasama döneminde nasıl bir politikanın izleneceği ve çalışma yöntemlerine dair tartışmaların yürütüleceği toplantıda, dokunulmazlıklar konusunda devam eden süreç de ele alınacak. Önümüzdeki günlerde milletvekillerine yönelik olası gözaltı ya da tutuklama girişimlerine ilişkin sergileyeceği tutumu bir kez daha gözden geçirecek olan HDP, ifade vermeme, siyasi tutum belirleme yaklaşımını da sürdürüyor. 

Toplantının bir diğer önemli başlığı da Cumartesi günkü Meclis Genel Kurulu açılışına katılıp, konuşacak olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik HDP’nin nasıl bir tutum sergileyeceği oluşturacak. Erdoğan’ın son bir yılı aşkın süredir HDP’ye karşı takındığı tavırları ve savaştaki ısrarının da eklenmesiyle birlikte Cumartesi günü Meclis’te bu yönlü HDP’den doğru bir protesto ile karşılaşması bekleniyor. Bu konuda toplantıda tartışılıp, netleştirilecek. 

Geçtiğimiz yıl 1 Ekim günü gerçekleşen açılışta da Erdoğan yine HDP’lilerce protesto edilmişti. Erdoğan’ın genel kuruldaki konuşmasına başladığı sırada HDP’liler genel kurul salonunu terk etmişti. CHP’liler ise ayağa kalkmayarak Erdoğan’a yönelik tepkisini dile getirmişti. Ancak darbe girişimi sonrasında Erdoğan ile Beştepe ve Yenikapı’da mutabakatını resmileştiren CHP, yaptığı açıklama ile Erdoğan’ı mecliste “saygı ile karşılayacaklarını” ifade etmeye başladı. 

Toplantı da ayrıca grup yönetiminin de değerlendirileceği öğrenildi. Grup yönetiminde değişiklik yapıp yapmayacağını netleştirecek olan HDP Kadın Grubunun da kendi gündemleri çerçevesinde bir tartışma yürütmesi bekleniyor. (DİHA)
 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR