HDP’den Anzele sofrasına çağrı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP’nin yıkıma karşı Sur halkı ile dayanışmak amacıyla yarın Urfakapı Anzele karşısında düzenleyeceği yeryüzü sofrasına katılmaya çağıran milletvekilleri, Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp, “Amedliler ekmeğini, suyunu ve duygularını alıp, Sur’a gelmeli” dedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde, “kentsel dönüşüm” adı altında 23 Mayıs’ta başlatılan yıkıma karşı Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Ekmeğini suyunu al, Sur’a gel” kampanyası kapsamında yarın kitlesel yeryüzü sofrası kuracak.

Urfakapı, Anzele karşısında düzenlenecek iftara, HDP Sözcüsü Osman Baydemir ile milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderlerinin yanı sıra kentin bütün ilçelerinden binlerce kişinin katılması bekleniyor. HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp, yıkıma karşı direnen Sur halkı ile dayanışmak amacıyla kent halkını kurulacak olan yeryüzü sofrasına katılmaya çağırdı.

‘SUR DEMOKRATİK-ULUS MODELİNİN ÖRNEĞİDİR’

Sur’un tarihi yapısından dolayı Ortadoğu genelinde büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Yiğitalp, Sur’un zeytinliklere sahip çıkmak ile aynı açıdan bakılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin bütün kesimlerinin Sur’da yıkıma karşı mücadele etmesi gerektiğine dikkat çeken Yiğitalp, “Yıkıma itiraz bütün Türkiye ve Ortadoğu’nun itirazı olmalı. Sur’da tarihi bir yaşanmışlık var. Bizim bu tarihe ve kültüre sahip çıkmamız gerekiyor. Sur demokratik ulus modelinin örneğidir. Ancak tekçi zihniyet betonlaşma çabası içerisinde” dedi.

‘HERKES ORTAK MÜCADELE BİLİNCİYLE SUR’DA OLMALI’

Diyarbakır halkını partisinin düzenleyeceği yeryüzü sofrasına katılmaya çağıran Yiğitalp, şöyle dedi: “Herkes ekmeğini, suyunu, duygusunu, sevgisini alıp ortak mücadele bilinciyle Sur’da olmalı. Amed halkı her zaman tarihsel görevini yerine getirdi. En zor zamanlarda dayanışma içerisinde olduk. Bugün bir kez daha ortak duygularımızı paylaşmaya ihtiyacımız var.”

‘SUR DİRENİŞİNE SAHİP ÇIKMALI’

HDP Milletvekili Feleknas Uca da, yıkım kıskacında olan Sur halkının elektrik ve su kesintileri ile terbiye edilmek istendiğini, tüm baskı ve tehditlere karşı Sur halkının evlerini terk etmediğini belirterek, Sur halkıyla dayanışmayı sürdüreceklerini ve yıkıma karşı mücadele edeceklerini kaydetti. Partisinin Sur halkı ile bir araya geleceği yeryüzü sofrasıyla dayanışma ağını büyütmeyi amaçladıklarını dile getiren Uca, “Amed halkı Sur’un etrafında halka olup, yıkıma karşı durmalıdır. Sur’un direnişine sahip çıkmalı, ekmeğimizi, suyumuzu paylaşmalıyız” çağrısı yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR