HDP’li Encu’ye duruşmada belediye eşbaşkanı tercümanlık yaptı

Post date:

Author:

Category:

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun yargılandığı davada tercüman bulunamamasından kaynaklı, görevden alınan Uludere Belediye Eşbaşkanı Zeynep Üren tercümanlık yaptı.

Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakkında açılan 2 ayrı davadan dolayı hakim karşısına çıktı. 24 Mart 2015 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde öldürülen katırların protestosuna ilişkin sosyal medya hesabında yaptığı bir paylaşımdan ve “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek” gerekçesiyle yargılanan Encu’nun duruşmasına aralarında yakınlarının da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Encu da tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS yolu ile duruşmalara katıldı.

TERCÜMAN KRİZİ YAŞANDI

Kimlik tespitinin ardından Encu’nun Kürtçe savunma yapma talebi mahkeme tarafından önce kabul edilmedi. Daha sonra Uludere ve Şırnak’tan görevlendirilen Kürtçe tercümanların tercümede zorlanması üzerine duruşma salonundaki görevden alınan Uludere Belediye Eşbaşkanı Zeynep Üren tercümanlık yaptı.

Encu’nun konuşmasının ardından savunma yapan avukatlar iddiaları kabul etmedi.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmayı 9 Kasım tarihine erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR