HDP’li Öztürk: Ehmedê Xanî anıtının yıkılması asimilasyonun bir parçası

Post date:

Author:

Category:

Kürt filozof Ehmedê Xanî anıtının bilinçli bir şekilde kayyumun emri ile yıkıldığını belirten HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, “Mezarları yakıp yıkan zihniyet ile Ehmedê Xanî’nin anıtını yıkan zihniyet aynıdır. Anıtın yıkılması asimilasyon politikasının bir parçasıdır” dedi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde belediye kayyumu Ulaş Akhan tarafından Kürt filozof Ehmedê Xanî anıtının yıkılması tepkiyle karşılanmıştı. Bunun üzerine Doğubayazıt Belediyesi’nin resmi sitesinde yer alan açıklamada, 22 Haziran’da ilçede bulunan Büyük Ağrı Caddesi’nde sürdürülen yol yapım, kaldırım ve refüj düzenleme çalışmaları esnasında iş makinesi tarafından kenar refüjün içerisinde bulunan Ehmedê Xanî anıtına kazaen zarar verildiği ve belediye ekipleri tarafından yerinden kaldırıldığı iddia edilmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, yola yaklaşık 2 metre uzaklıkta ve 3 tarafının telle çevrili olan anıtın belediyeye ait iş makinesi ile bilinçli bir şekilde kayyumun emriyle yıkıldığını söyledi.

‘ANITI BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE YIKTILAR’

Öztürk, HDP Doğubayazıt ilçe yöneticilerinin kendisine, “Anıtın etrafı telle çevrili. Yol ile anıt arasında 1 buçuk ile 2 metre arasında mesafe var. Yol çalışması sırasında kaza ile yıkılması çok zor. Anıt, belediyenin iş makinesi ile bilinçli bir şekilde yıkıldı” şeklinde bilgi verdiklerini söyledi. Öztürk, anıtın yıllardır orada bulunduğunu belirterek, “Anıt neden durup dururken kayyumdan sonra yıkıldı? Daha önce de aynı yerdeydi; ama herhangi bir zarar gelmedi. Kaza ile değil bilerek yıktılar. Kayyum, gelen tepki ve uyarılar üzerine kayyum, ‘anıt kaza ile yıkıldı ve tekrar dikeceğiz’ şeklinde açıklama yaptı” dedi.

‘ANITIN YIKILMASI ASİMİLASYON POLİTİKASININ PARÇASI’

Son dönemlerde Kürtlerin değerlerine yoğun bir şekilde saldırıların olduğunu ifade eden Öztürk, “Daha önce de birçok kentte Kürt şahsiyetlerine ait anıt, heykel ile parklar yıkıldı ve ismi değiştirildi. En son saldırı da sadece Kürtler için değil, halklar için değerli ve önemli bir şahsiyet olan Ehmedê Xanî anıtına oldu. Kürt kültürünü ve Kürtlüğü temsil eden ne varsa kayyumlar tarafından bir bir yıkılıp kaldırılıyor. Mezarları yakıp yıkan zihniyet ile Ehmedê Xanî’nin anıtını yıkan zihniyet aynıdır. Anıtın yıkılması asimilasyon politikasının bir parçasıdır. Bu açık bir şekilde Kürt düşmanlığıdır ” diye konuştu.

‘KAYYUM TATİLDE ULAŞAMIYORUZ’

İlçe yöneticilerinin belediyeyi aradığını; ancak hiçbir muhatap bulamadıklarını ve bilgi alamadıklarını söyleyen Öztürk, “Kayyum ‘tatile gitmiş’ dediler. Çevrede bir sürü mobese kamerası var, ama görüşebileceğimiz yetkili bulamadık. Aslında bunlar gösteriyor ki Kürtlüğe ve Kürt kültürüne hiçbir tahammülleri kalmamış. Tarihsel süreç içerisinde oluşan Kürt hafızasını ortadan kaldırmak istiyorlar. Bunu yıllardır yapıyorlar ama bir yere varamadılar ve varamayacaklar” sözleriyle tepki gösterdi.

Öte yandan HDP Doğubayazıt İlçe Örgütü, “Halkın değerlerini bilerek tahrip etme ve halkı kin ve nefrete sürükleme” gerekçesiyle Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR