‘Herkesin eşit ve özgür yaşaması için ‘HAYIR’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Benazir Coşkun, Dersimli Alevi bir kadın olarak referandumda, herkesin eşit ve özgür bir biçimde yaşaması için ‘Hayır’ diyeceğini ifade etti.  

“Hayır Diyen Kadınlar” olarak örgütlenen bir grup kadın geçtiğimiz günlerde, “Hayır” kampanyasını başlatmıştı.  “Hayır” kampanyasında biraraya gelen HDK Yürütme Kurulu Üyesi Benazir Coşkun da Dersimli bir Alevi kadın olarak referandumda neden hayır diyeceklerini PİRHA’ya anlattı.

Coşkun, “Biz kadınlar bir bütün olarak son 15 yıldır ölüm dışında hiçbir şey getirmeyen AKP’nin erkek egemen iktidarına ve bu iktidarın tek bir adamda sınırsız yetkilerle bir tiranlığa dönüşmesine de hayır diyoruz” dedi.

DERSİM, SİVAS, MARAŞ…

Dersimli bir Alevi kadın olarak yeniden Maraş, Sivas ve Dersim katliamlarının yaşanmaması için mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Coşkun,  “Kadınlar olarak hiçbir halkın, mezhebin inanan inanmayan herkesin eşit ve özgür bir biçimde yaşaması için ilk adımımızı hayırla beraber atmak istiyoruz” diye konuştu.

“IŞİD ZİHNİYETİ DESTEKLENİYOR”

Coşkun, son dönemlerde yaşanan saldırılar ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“IŞİD zihniyeti bu ülkede var olan anayasa ile beraber Alevilerin çok büyük bir tehlike altında olduğunu, bu tehdidin bir fiil hükumet tarafından desteklendiğini gösterdi.”

“BEDENİM HİÇ KİMSEYE HELAL KABUL EDİLMEDEN…”

Coşkun referandumda neden ‘Hayır’ diyeceğini ise şu sözlerle anlattı:

“Ben bir Alevi kadın olarak da, bulunduğum bütün alanda evim işaretlenmeden, bedenim hiç kimseye helal kabul edilmeden, çocuklarımın kardeşlerimin, şeriattan arındırılarak eğitim alabilmelerini istiyorum. Ve bir Alevi kadını olarak cemlerimizle, saz ve sözlerimizle beraber hayırlarımızı güçlü bir şekilde dile getiriyoruz. Bu hayırla beraber eşitliğe ve özgürlüğe ilk adımı atacağımızı çok iyi biliyoruz.”

Sevim Kahraman

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR