Hezer: Van halkı zulüm zincirini bir kez daha kıracak

0
152

“Devamsızlık” gerekçesiyle vekilliği düşürülen HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer, Van’ın devraldığı Vicdan ve Adalet Nöbeti için “Bu zulüm zincirini Van halkı bir kez daha kıracaktır” dedi.

Van’ın İstanbul’dan devraldığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne dair konuşan “devamsızlık” gerekçesiyle vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tuğba Hezer, Van halkının Cumhuriyet tarihi boyunca soykırım politikalarına karşı direndiğine dikkat çekerek, “Vekili olmaktan, temsil etmekten onur duyduğum Van halkının Cumhuriyet tarihi boyunca yaşadığı katliamlara, soykırım politikalarına karşı direnişi ve mücadelesi, duruşu her zaman devletin iktidarların korkusu oldu” dedi.

‘VAN CEZALANDIRILMIŞTIR’

Van’ın özellikle son 2 yılda Erdoğan-AKP eliyle başlatılan işgalin odağında olan kentlerden olduğunu söyleyen Hezer, “Van’ın çeşitli ilçe ve köylerinde onlarca kişi katledildi. Yüzlerce kişi gözaltına alınıp tutuklandı. Tüm il içe yönetimlerimize dönük belirli aralıklarla operasyonlar yapıldı ve yoğun gözaltı tutuklamalar gerçekleştirildi. Van’ın birçok mahallesi adeta karakola dönüştürüldü. Tüm bu saldırılara rağmen Van halkı, kadınlar öncülüğünde tarihsel duruşunu korumuş ve bu kirli savaş konseptine boyun eğmemiştir. 8 Mart’ta, Newroz da ve Referandum’da bunu Erdoğan-AKP-MHP faşizmine göstermişlerdir. Bunun intikamını almak isteyen iktidar halkın iradesine göz dikmiş belediyelere kayyum atamış belediye eşbaşkanlarını tutuklamıştır. Eş genel başkanımız ve Van milletvekilimiz Figen Yüksekdağ’ın ve benim milletvekilliğimizi düşürerek Van halkının iradesini tanımadığını, hatta Van halkını cezalandırdığını ilan etmiştir. Yaşatılan onlarca hukuksuzluğa karşı suskunluk yaratmak için de OHAL gerekçesiyle aylardır tüm demokratik eylem ve etkinlikleri yasaklamaktadır” diye konuştu.

‘VAN’IN ÖZEL BİR ANLAMI VAR’

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Van’dan Türkiye halklarına seslenme yeri olarak seçilmesinin özel bir anlamı olduğuna vurgu yapan Hezer, şöyle devam etti: “Van halkının, başta kadınların bugüne kadar gösterdiği kararlılıkla bu zulme, saldırılara, hukuksuzluklara karşı Adalet ve Vicdan Nöbeti’ni devralacaklarından hiç şüphem yoktur. Van depreminin yaralarını daha saramamışken, daha büyük yaralar açan, Van halkını açlığa, savaşa, korkuya, Van gençlerini işsizliğe mahkum eden, kadın kurumlarını sığınma evlerini kapatarak, kadınları erkek şiddetine mahkum eden bu zulüm zincirini Van halkı bir kez daha kıracaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here