‘Hitlerin vatandaşlıktan çıkardıkları başbakan oldu’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hitler Almanyası ve 12 Eylül uygulaması olan “vatandaşlıktan çıkarma” bu kez HDP milletvekilleri için devreye konuldu. 12 Eylül’de vatandaşlıktan çıkarılan söz yazarı-besteci Şanar Yurdatapan, “Vatandaşlıktan çıkarılmayı çok dert etmeyin, Hitlerin vatandaşlıktan çıkardıkları daha sonra başbakan oldular” dedi.

HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer’in de aralarında bulunduğu 130 kişi ciddi ceza tehditleri altında “3 ay içinde Türkiye’ye dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılacaklarına” ilişkin kararname Resmi Gazetede yayınlandı. Bu durum vatandaşlıktan çıkarılma konusunu yeniden gündeme taşıdı.

12 EYLÜL VE HİTLER UYGULAMASI

Türkiye’de daha önce Nazım Hikmet hakkında uygulanan vatandaşlıktan çıkarılma, esas olarak 12 Eylül döneminde kitlesel ve yaygın bir şekilde kullanıldı. Aralarında Yılmaz Güney, Şanar Yurdatapan, Melike Demirağ gibi isimlerin de bulunduğu 14 bin isim vatandaşlıktan çıkarıldı. Vatandaşlıktan çıkarma uygulaması Hitler Almanyası döneminde de yaygın bir şekilde uygulandı ve çok sayıda Alman vatandaşı yurttaşlıktan çıkarıldı.

HİTLERİN VATANDAŞLIKTAN ÇIKARDIKLARI BAŞBAKAN OLDU

Vatandaşlıktan çıkarma uygulamasını değerlendiren 12 Eylül döneminde vatandaşlıktan çıkarılan Şanar Yurdatapan, uygulamayı “Bu son derece ilkel bir yöntem, çağdaş ülkeler arasında en son örnekleri Hitler Almanyası’nda görüldü. Ama daha sonra Hitlerin yurttaşlıktan attığı insanlar NATO ülkesine başbakan oldu” diyerek Polonya’da soykırım anıtı önünde diz çöküp Hitlerin uygulamalarından dolayı özür dileyen Almanya Başbakanı Willy Brandt’ı örnek gösterdi.

‘VATANDAŞLIK DOĞUŞTAN GELEN BİR HAKTIR ALINAMAZ’

Yurdatapan, şöyle konuştu: “Türkiye’de maalesef 1980 döneminde uygulanan şey tekrar geriye dönüyor. Dolasıyla vatandaşlık denilen şey doğuştan gelen bir özellik. Bu doğuştan gelen vatandaşlık insanın geriye alınamaz en temel hakkıdır. Başka suçlar iddia edip onlardan dolayı insanlar cezaya çarptırılabilir ama bunların hiç birisi insanın doğal bir hakkı olan vatandaşlık hakkının elinden alınma hakkını kimseye vermez.

VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMAYA ALDIRMAYIN

Ama aldırmayın bende vatandaşlıktan alınmıştım, vatan haini ilan edilmiştim. Ne oldu pasaportumda artık Türk yazmadı, önce sığınmacı ardından Alman yurttaşı pasaportu aldım ama 40 yaşından benim Alman olmam mümkün mü? Bu ülkede doğup büyümüşüm, kültürüyle… Dolasıyla bunlar yapanların suratına utanç olarak kalacaktır. Mağdur olan arkadaşlarımız kendilerini mağdur olarak his etmemeliler. Onlar kendi toplumlarına aitler ve hep de öyle kalacaklar.”

VEKİLLİKLERİ DÜŞÜRECEKLER

Milletvekillerin, vekilliklerinin de “vatandaşlıktan çıkarıldıkları için” düşebileceğini belirten Yurdatapan, “Doğrusu hiçbir gün bir vekilin de vatandaşlıktan çıkarılabileceği aklımıza gelmediği için prosedürü bilmiyorum. Ama vekil olmanın koşullarından biri TC vatandaşı olmak ise o vakit bu bahaneyle onu da düşürecekler. Bir sürü hakkın da elinden alınıyor. Yurttaşlıktan atıldığımız dönemlerde Yılmaz Güney, eski eşim Melike Demiral de vatandaşlıktan atılmıştı. Yılmaz’ın filmleri ve müziklerimizi uzun yıllar yasak ettiler. Dolasıyla bu milletvekillerinin düşürülmesi için bir bahane olarak kullanılacaktır” dedi.

HDP ÇOK BÜYÜK KUSUR İŞLEDİ!

Yaşananlardan dolayı HDP’nin de sorumlu olduğunu dile getiren Yurdatapan, bu sorumluluğu da şöyle ifade etti: “HDP çok büyük bir kusur işledi. Çok çok büyük. Çünkü barajı aştı, hakkı olan milletvekilliklerini geri almış oldu. Daha önce hakkı olan vekillikler baraj nedeniyle başkalarına, en çok da AKP’ye gidiyordu. Böyle büyük bir hata işlerseniz böyle olur, vekilliğinizi alırlar!”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR