İHD’den Madımak açıklaması: Tüm sorumlulardan yargı önünde hesap sorulmalı

İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımının söz konusu olamayacağını aktaran İHD, “Madımak Oteli utanç müzesi olmalı’ ve ‘2 Temmuz ‘İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü’ olarak kabul edilmelidir’ açıklaması yaptı

İnsan Hakları Derneği (İHD), 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Etkinlikleri için Madımak Oteli’nde kalan 33 Alevi aydının katledilmesinin yıldönümüne dair açıklama yayınladı. Açıklamada, 30 yıldır süren davanın 2012 yılında zaman aşımına uğratıldığı hatırlatılarak, insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımının olmayacağı belirtildi.

‘İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı yoktur’

15 bin saldırganın olduğu davada sadece 124 sanık hakkında dava açıldığı hatırlatılan açıklamada, “15 bin saldırgan olduğu söylenirken sadece 124’ ü hakkında dava açıldı. Dava sanıklarından Ali Kurt ve Mevlüt Atalay pişmanlık yasasından yararlanmak için mahkemeye yaptıkları başvurularında olayda Hizbullah, İslami Hareket Teşkilatı ve Kaplancılar gibi örgüt bağlantılarını anlattılar, ancak mahkeme ‘olayda örgüt yok’ dedi. Olay sonrası tutuklanan 124 saldırgandan birçoğuna hafif cezalar verilerek, ağır tahrik indirimleri uygulandı. 33 sanık hakkında idam cezası verildi ancak bu ceza, sonrasında müebbet hapse çevrildi. İdam cezası alan sanıklardan 8’i 1997 yılında tahliye edildi ve bir daha yakalanmadılar. Mahkeme 2012 yılında, yakalanmayan 7 saldırgan hakkında zamanaşımı nedeniyle kamu davasının düşürülmesine karar verdi ve dosyayı kapattı. Davada firari üç sanık yurtdışında olduğu için dosya kapatılamadı; dava Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı söz konusu değildir” denildi.

‘Tüm sorumlulardan yargı önünde hesap sorulmalı’

Açıklamada, İHD’nin 2 Temmuz gününü “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü” olarak ilan ettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi. “Unutmamak ve unutturmamak için, adalet için, yeni katliamların önlenebilmesi için defalarca dile getirdiğimiz taleplerimizi Sivas/ Madımak Katliamında katledilen canlarımızı 30. yılında anarak, bir kez daha yineliyoruz. Türk Ceza Kanunu’nda yer alan İnsanlığa Karşı Suçlara ilişkin yasa maddesi ‘hangi tarihte gerçekleştiğine bakılmaksızın insanlığa karşı suçlarda zamanaşımı söz konusu edilemez’ şeklinde yeniden düzenlenmelidir. Sivas Katliamı davası yeni baştan ele alınmalı, cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, emniyet müdürü, vali dahil tüm sorumlulardan yargı önünde hesap sorulmalı, adalet sağlanmalıdır. Devletin ve toplumun geçmişle yüzleşmesinin sağlanması bakımından Hakikat Komisyonu kurularak katliamın bağlantılarını da içeren gerçeğin açığa çıkarılması sağlanmalıdır. Madımak Oteli ‘Utanç Müzesi’ yapılmalıdır. Gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı ve 2 Temmuz günü ulusal düzeyde ‘İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü’ olarak kabul edilmelidir. İHD olarak hakikatin ortaya çıkarılması mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyoruz.”

HABER MERKEZİ

#İHDden #Madımak #açıklaması #Tüm #sorumlulardan #yargı #önünde #hesap #sorulmalı

EN SON EKLENENLER