İhraç edilen 17 akademisyen: Unutmayın akademi biat etmez

Post date:

Author:

Category:

KHK ile Dicle Üniversitesi’nde ihraç edilerek gözaltına alınan, daha sonra serbest bırakılan akademisyenler, “Bizler haklı olduğumuzu bildiğimiz barış demokrasi hukuk sevdasından vazgeçmeyeceğiz, eleştirmeye, çözüm üretmeye devam edeceğiz. Unutmayın akademi biat etmez” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Dicle Üniversitesi’nden ihraç edildikten sonra gözaltına alınıp serbest bırakılan 17 akademisyen, Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şubesi’nde bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, ihraç edilen akademisyenlerle Eğitim Sen üyeleri katıldı. Akademisyenler adına açıklama yapan Eğitim Sen 1 Nolu Şubesi Eşbaşkanı Abbas Şahin, Ocak 2016 tarihinde toplumsal duyarlılığı yüksek saygın akademisyenlerin karanlık gidişe “Dur” demek için bir araya gelerek “Bu suça ortak olmayacağız barış hemen şimdi olsun” şiarıyla bildiriye imza attıktan sonra hedef haline getirildiğine değindi.

Şahin, “İlk andan itibaren barışı savunan akademisyenler yandaş medya ve iktidar tarafından hedef haline getirildi. Yandaş gazeteler, televizyonlar iktidarın bu yönelimini boy boy manşetlerle meşrulaştırma gayretine girdi. Özerk bilimsel eleştirel bakması gereken üniversite yönetimleri maalesef dünyayı iktidar penceresinde gördükleri için iktidardan geri durmadılar disiplin soruşturmaları açtılar açtığı soruşturmaların bile kendisini çürüttüğü bir süreç ortaya çıktı. Birçok akademisyen görevlerinden uzaklaştırıldı. Hukuki süreç sonunda dönen akademisyenler görevlerine başlatılmadı bir çoğunun sözleşmesi yenilenmedi” diye konuştu.

‘HER YERDE AKADEMİSYENLER HEDEFTE’

Dünyada ve Türkiye’de akademisyenlerin tüm darbelerin hedefi olduğunun altını çizen Şahin, akademisyenlerin ülkede olan bitene, iktidarların uyguladığı politikalara itiraz ettikçe, pozitif çözüm önerileri sundukça, konuştukça, yazdıkça, söyledikçe ve ürettikçe, korku imparatorluğunun yıkılacağını söyledi.

Akademisyenlerin iktidarın sesini kısmaya çalıştığını ifade eden Şahin, üniversite yönetimlerinin her türlü talebi kriminalize ederek, ifade ve düşünce özgürlüğünü keyfi bir şekilde kısıtlayarak, iktidara yaranma çabasında olduğunu söyledi. Şahin, “Ülkenin geleceğinin karanlığa gömülmemesi için canla başla çalışmaktadırlar” diye konuştu.

‘AJANLAŞTIRMA YÖNTEMİ BAŞLATILMIŞ’

“Hukuken akademisyenleri yıldıramayacağını bilen iktidar KHK’lerle üniversitelerdeki akademisyenleri ve kamu emekçilerini gerekçe göstermeden hiçbir adli ve idari dosyası olmamasına rağmen tasfiye etmeye başladı” diyen Şahin, şöyle devam etti: “Bunu yaparken kurumlarda çığ gibi büyüyen ajanlaştırma yöntemi kullanılarak olmayan gizli tanıklar ve kurumlardaki yandaşların şikayetleriyle ihraç dosyaları hazırlandı ve bu dosyaların içeriğine OHAL gerekçe göstererek erişim engellendi. Bizler biliyoruz ki bu içi boş dosyaların içeriğine ulaşıma engel konmasının sebebi zaman kazanmaktır. Çıkan son KHK’ler de iç hukuk yollarını kapatarak yeni süreci dizayn etme çabasının bir sonucudur.”

‘UNUTMAYIN AKADEMİSYENLER BİAT ETMEZ’

17 akademisyenin ihraç edildikten sonra gözaltına alınmalarına tepki gösteren Şahin, “Bu mesajın içeriği eğer iktidara muhalif olursanız sizleri de ansızın işinizden eder evlerinizden gözaltına alırız mesajı vermeye çalıştılar. Toplumsal refleksleri bu şekilde kontrol altında tutarak iktidarlarının sürekliliği sağlamaya çalışan iktidarın gözden kaçırdığı şey akademik saygınlıkta sorun barış, demokrasi ve hukuk ise gerisi teferruattır bilinci olduğunun farkında değildir. Siyasal iktidarlar şunu iyi bilsin ki akademi biat etmez, biat ederse akademi olmaz. Bizler Eğitim Sen olarak siyasal iktidarı uyarıyoruz bu yapılanlara bizler yabancı değiliz ve bizler oldukça bu ülkenin geleceğini, çocuklarımızın bizlere emanet ettiği geleceği karanlık ellere teslim etmeyeceğiz. Bizler bugün görevlerimizden uzaklaştırıldık ancak biliyoruz ki bizler yine üniversitelere geri döneceğiz kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ancak bu hukuksuzluğu yaşatanlarında şuan siyasal konjonktür gereği gücü elinde bulundurmanın verdiği iktidar uykusundan uyandıklarında barışın demokrasinin hukukun ne kadar önemli olduğunu ve asıl kendilerine lazım olacağını göreceklerdir. Bizler Eğitim Sen olarak diyoruz ki; bu yanlış uygulamalardan ve hukuksuz yollardan bir an önce vazgeçin. Çünkü bizler haklı olduğumuzu bildiğimiz barış demokrasi hukuk sevdasından vazgeçmeyeceğiz eleştirmeye çözüm üretmeye devam edeceğiz. Unutmayın akademi biat etmez” ifadelerinde bulundu.

‘TÜM CANLILARIN HAKLARININ KORUNMASINDAN YANAYIZ’

Şahin’in açıklaması ardından akademisyenler adına gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Alaattin Selçuk Ertekin, şunları aktardı: “Biz akademisyeniz. Bizim her hangi bir örgütle bağlantımız yoktur. Bunlar yanlış uydurulma ve iftira şeylerdir. Amaçları bizim ihraçlarımıza bir maskeleme bulmalarıdır. Bu yüzden ihraç edildikten hemen sonra emekçi bayramında gözaltına alındık. Yasal olarak tüm haklarımızı almak için hukuki süreç başlatacağız. Biz fikir özgürlüğünden yanayız. Bu yüzden işlerimizden edindik. Biz sadece insanların değil tüm canlıların yaşam haklarının korunmasında yanayız. Biz evrensel değerleri savunduğumuz için fikirlerimizi beyan ettik.”

Toplantı konuşmaların ardından son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR