İki ilde HDP ve DBP’ye dönük gözaltı operasyonu

Çewlig ve ilçelerinde DBP ve HDP binalarına baskın düzenlendi, il ve ilçe eşbaşkanları ile PM üyeleri gözaltına alındı. Dersim’de de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP ve DBP il eşbaşkanlarının bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı

Çewlig’te (Bingöl) sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) merkez, Dara Hênê (Genç) ve Kanireş (Karlıova) ilçe binalarına baskın yapıldı. Yapılan baskınlarda kapılar kırılarak, içeride asılan poster ve kitaplara el konuldu. Eş zamanlı olarak HDP ve DBP’lilerin evlerine de baskın düzenlendi. Baskınlarda HDP İl Eşbaşkanları Zerin Berdibek ve Mahmut Bozan, DBP İl Eşbaşkanları Zeynep Yurtsever ve Feyzulah Şeyhanoğlu, HDP Dara Hênê İlçe Eşbaşkanı Ali Yaşar, ilçe yöneticisi Zafer Akçiçek, HDP PM üyesi Mahmut Demirel ile DBP PM üyesi Adnan Sarı gözaltına alındı. Gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Ayrıca Bingöl Üniversitesi Öğrenci Derneği’ne (BÜÖDER) de baskın yapılarak, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve PKK kurucularından Sakine Cansız’ın poster ve kitaplarına el konuldu.

Dersim’de 8 gözaltı

Dersim’de de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP il Eşbaşkanı Aslan Çağı ve DBP il Eşbaşkanı Hülya Yer’in de aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Valiliğin yaptığı açıklamada HDP ve DBP il eşbaşkanlarından “sözde” diye bahsetmesi dikkat çekti.

Kaynak: DİHA

EN SON EKLENENLER