İki koldan ilerleyiş sürüyor

Post date:

Author:

Category:

Array

‘Fırat’ın Gazabı’ operasyonunda Eyn Îsa kolundan ilerleyen savaşçılar, bir köy ile 3 mezrayı özgürleştirdi. Tabka Barajı boyunca ilerleyen güçler ise çetelerin saldırı girişimine sert yanıt verdi

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’yı kuşatmak için başlattığı “Fırat’ın Gazabı” operasyonunun ikinci aşamasında bir köy ile 3 mezra özgürleştirildi. DAİŞ çetelerinin birkaç koldan yaptığı saldırılar ise büyük oranda kırılırken en az 46 çetecinin öldürüldüğü bildirildi. Bölgede şiddetli çatışmaların devam ettiği bildirildi.

Bir köy ve 3 mezra alındı

Eyn Îsa kolundan ilerleyen QSD savaşçıları Cebil Şêîr Köyü’nü ve çevresindeki 3 mezrayı özgürleştirdi. Köyün şiddetli çatışmalar sonrası özgürleştirilmesinin ardından çeteler, dün sabah köye sızma girişiminde bulundu. Sızma girişimini erken farkeden savaşçılar ve çeteler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Ancak dün öğlen saatlerinde saldırıların püskürtüldüğü bildirildi.

46 çeteci öldürüldü

Diğer yandan Tabka Barajı yakınlarındaki Batı Siwêdiyê Köyü’ne yapılan saldırılar da kırılırken; yaşanan çatışmalarda en az 46 çetecinin öldürüldüğü aktarıldı. 7 Aralık’ta Batı Suwediye’nin özgürleştirilmesinin ardından çeteler yeniden bölgeyi ele geçirmek için saldırılar düzenliyordu. Bölgedeki Hawar Haber Ajansı muhabirleri, saldırıların kırıldığını ve en az 46 çetecinin öldürüldüğünü bildirdi.

‘Rakka yolu kesilecek’

Tabka Barajı boyunca ilerleyen savaşçılar, Caber Kalesi’ni özgürleştikten sonra baraj seddini ele geçirmek için ilerleyişini sürdürüyor. QSD komutanlarından Eşref Mustefa, barajın kurtarılmasıyla Rakka-Tabka yolunun kesileceğini söyledi. Qadiriyê Köyü’nden başlattıkları operasyonun ikinci aşamasında 70 kilometre ilerleme sağladıklarını belirten Mustefa, “Savaşçıların baraj kapaklarına ulaşmasına 4 kilometre kaldı. Barajın kurtarılmasıyla Rakka ile Tabka arasındaki yol kesilmiş olacak” diye konuştu. Tabka Barajı, Rakka kent merkezine 50 kilometre mesafede bulunuyor.

RAKKA / ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR