İklim Gezegeni için isyan zamanı…

25 Eylül Cumartesi günü saat 18:00 de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde eylemdeyiz.

İklim krizi giderek kendisini hissettiriyor. Tarihi kulaklıklar, göllerin, nehirlerin kurulması, çok ölümlü seller, günler süren önü alınamayan orman yangınları sıcaklık rekorları vs.

2015 yılında Paris’te yapılan anlaşma neticesinde atmosferdeki ısınmayı ölçümlerin başladığı zamandan bu yana 1,5 derecede tutmak üzere adımlar atılacağına dair ülkeler söz vermişti. Ancak gelinen noktada aradan geçen 6 yılda atmosferdeki ısınmaya sebep olan karbondioksit içeren gazların salınımında azalma konusunda hemen hiçbir adım atılmadı. Şu anda yaşananlar 1,1 derecelik ısınmanın sonuçları.

IPCC (Hükümet ler arası iklim değişikliği paneli)’nin Yazın yayınlanan son raporda ortaya koydu ki ısınmayı 1,5° de tutmak artık hemen hemen imkansız. Şu anda kargonuz alımların azaltıldığı en kötü senaryoda ilerliyoruz. Ve buna göre 1.5°’yi 2030 ’lara Geçerken, 2080 lerde 3,5-5 derecelik bir artış söz konusu olacak. Böylesi bir ısınma bildiğimiz dünyaya veda edeceğiz anlamına geliyor.

Deniz seviyeleri ciddi bir şekilde yükselecek, ekilebilir alanların önemli bir kısmını kayıp edeceğiz, yağış rejimi iyice düzensizleşecek vs. İşte bu koşullar altında kasım ayında ÇÖP 26(26. Birleşmiş milletler iklim değişikliği konferansı) toplanacak. Bu konferansta Paris anlaşmasını yerine geçecek bir anlaşmaya varılması hedefleniyor ancak fosil yakıtlardan trilyonlarca dolar kazanan şirketler onların aleyhine kararlar açıklaması için çaba sarf ediyor, hükümetlere baskı yapıyorlar. Biz de bu sürece bulunduğumuz yerden müdahil olup karbon salımların sıfırlanması için gerekli adımların atılmasının sağlanmasını talep etmek üzere bir adım atmayı planlıyoruz.

Bunlardan ilki 25 Eylül cumartesi günü Alsancak Kıbrıs Şehitleri caddesinde Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapacağımız basın açıklaması. Sonrasında da kasım ayında tüm dünya ile beraber yapacağımız etkinliklere hazırlanacağız.

alevinet12/İZMİR

ELİF KELEŞ O.

EN SON EKLENENLER