İmam’ın nikahı

0
4090

Müftülük kurumunun görevleri nelerdir? Toplumu İslam dini hakkında aydınlatırlar, dini hizmetleri düzenlerler il ve ilçelerde diyanet işleri başkanlığına bağlı çalışırlar din görevlilerin hizmetlerini düzenleyip denetlerler. Yani kısacası Şer’i hükümleri yerine getiren bu kurum hükümet tarafından tanınan yasal düzenlemelerle sivil evlilik kurumunun temsilcileri oldular böylece şeriatın alanı biraz daha genişletildi.

Ve yapılan açıklama şöyle; bu ülkenin yüzde doksan dokuzu Müslüman, herkes dini nikâh meraklısı, bu saçma yasa laiklik ilkesi gereği gibi oysa yapılmak istenen şey müftüler aracığıyla imam nikâhını meşrulaştırmaktır.

Peki, imam nikahı nedir?

– Evlilikte Her türlü psikolojik ve fiziksel gerilim sorunlarının çözümü erkek’ten beklenir erkek ne derse o olur. Çünkü kadın erkeğin hizmetkarıdır.

– Kimse bu evliliklerde ruh ikizini aramaz bu evlilikler sosyal dini bir sözleşmedir. Ve şeriata uygun olması gerekir. Kadının veya erkeğin öncelikle Müslüman en önemlisi aynı mezhepten olması koşulu vardır.

– İmam nikahında hak ve hükümlülükleri din belirler kadın erkeğin hakimiyetine girer erkek, kadına yiyecek, içecek, barınma sağlamakla yükümlüdür kadın itaatsizlik ederse bu haklarını kaybeder.

– Ebeveynler ‘in onayıyla evlilikler düzenlenir birçok bölgede erkek kadını görmez kadın erkeğe tavsiye edilir. Sünni İslam’da dört evlilik ve Şii İslam’da daha fazla evlilik yapılabilir. Yani çok eşlilik Normu’nu hayata geçirmektir.

– Erkek kadına boşanma hakkı vermez “Her zaman kadında his, erkekte akıl hâkimdir.”bu nedenle bu hak erkeğe verilmiştir uydurması vardır. Hatta erkeğin kadından boşanması için şu kelime yeterli “Sen bilirsin”

İşte uzayıp giden bu liste onaylanmış yeni kanunun içinde yer alacak yeni yüzyılda hangi kadın erkeğin hizmetkarı olmayı kabul eder, ya da hangi kadın diğer 3 kadınla aynı erkeği paylaşır
Bu utanç verici durumu medeni kanun içine koyup isteyen imam isteyen resmi nikah yapsın ama her ikisini müftü yapsın demek akıl dışı saçma bir kanun uygulamasıdır. Hedef dinin yaşam alanını genişletmek ve laiklik ilkesini yok etmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here