İnanç Kurulu ilk yönetim kurulu toplantısını yaptı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu ilk yönetim kurulu toplantısını İzmir Alevi Kültür Derneği Buca Cemevi’nde gerçekleştirdi. 

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şubeleri ile bu kurumların müsaip kurumları ve cemevlerinde hizmet yürüten pirler, dedeler, analar, baba erenler, dervişler, zakirler, aşıklar, sadıklar, muhiplerin katılımı ile 9 bölgede toplantılar gerçekleştirmişti. Bu toplantıların ardından ise İstanbul’da 2 gün boyunca Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde oturumlar yapıldı. Tartışmalar, eleştiriler ve fikirlerin sunulduğu oturumun ardından ise sonuç bildirgesi açıklandı.

İzmir’de dün ise Alevi Kültür Derneği Buca Cemevi’nde Alevi Bektaşi İnanç Kurulu ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda ayrıca Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezinin Karşıyaka Şubesini kapatıp, mal varlığına el koymasının divana taşınması kararlaştırıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Vedat Kara yaparken, iki hizmet sahibi eren çerağı uyandırdı.

Çepni Dedesi Bektaş Piroğlu’nun pervaz gülbengi ile talipleri pervaz hizmeti ve Fatıma Ana Bacı hizmetiyle devam etti.

Hizmet gülbenginin ardından Alevi Kültür Dernekleri Buca Şubesi Başkanı Hüseyin Akçay’ın açılış konuşmasıyla gelen mihmanlara niyazlarını iletmesiyle toplantı başladı.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız, inanç kurulunun neden kurulduğuna dair ABF’nin tespitlerini sıralayarak ilk yürütme kurulu toplantısının İzmir’de olduğunu açıklayarak hızlı bir çalışmanın içerisine gireceklerini belirtti.

Gazi Metin Dede deyiş seslendirdi.

Çepni Alevileri, Fatma ana semahına durdu.

Pir Hüseyin Güzelgül’ün ilk önce dar didar müşkül ve düşkün hizmetleri yürütülürken her iki tarafının da burada olması gerektiğinin altını çizerek 1995 yılında Hacı Bektaşi Veli Kültür Dernekleri olarak kurulan ve 2008 yılında Alevi Kültür Derneği (AKD) Karşıyaka Şubesi olarak isim değişikliğine giden 3 bin üyesi bulunan derneğin, AKD Genel merkezi tarafından kapatılmasına ilişkin müşkülün dile gelmesi için nişan verdi.

AKD Karşıyaka Şubesi Başkanı Mehmet Bozkurt, derneklerinde üç tane olağanüstü genel kurul gerçekleştiğini,  yönetim kurulu yöneticilerinin şube yönetiminden çıkarılmasından tutun en son kendisinin hem ihracı hem de yönetim kurulundan çıkarıldığını söyledi. Bozkurt, ardından bu olağanüstü seçimlerden ikincisinde “kayyum” atandığı ve Bayraklı Belediyesi Başkanının da yönlendirmesiyle 500 üzerinden üye yapıldığının saptandığını söyledi. Derneğin düğün salonunun Bayraklı Belediyesi tarafından yıkıldığını ve gerçekleşen son olağanüstü genel kurulda da hem ihracının kaldırıldığını hem de bir önceki seçimde ayrı olan iki listenin birleştirilmesine rağmen çok daha fazla oyla seçimi kazandığını belirten Bozkurt, genel merkezin kendisinin ihracı ile net, somut belgeleriyle herhangi bir şeyin sunulmadığını kaydetti.

Ardından söz alan bacılar, derneğin durumunu, çalışmaları, bursları, gerçekleştirdikleri hizmetleri anlatarak nasıl bir atıllık ve işlevsiz bir duruma konduklarını anlamadıklarını belirtti. Bacılar kendilerine yapılan haksız, alevi edep erkânından uzak olan davranışlara, sözlere ve uygulamalara karşı en uygun çözümün yol ulularının divanından geçtiğini belirterek bu meydanda görülen müşkülün dernekler masası, mahkeme veya diğer alanlarından çok, yolun içinde görülmesi açısından uygun olduğunu belirttiler.

Bunu üzerine bir kişi söz alarak AKD Genel Merkezinin de dinlenmesi gerektiğini, Karşıyaka Şubesi’nin yalan söylediğini iddia etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR